Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
W andrzejkowy wieczór, 30 listopada 2015 r. w gorzowskiej książnicy odbyło się spotkanie z Piotrem Karolem Piotrowskim – autorem książki pt. „07 zgłasza się. Opowieść o serialu”. W spotkaniu uczestniczył także Bronisław Cieślak – odtwórca głównej roli niezapomnianego porucznika Borewicza w serialu „07 zgłoś się”, na kanwie którego książka ta powstała.
Piotr Karol Piotrowski – dziennikarz, zawodowo związany z agencją specjalizującą się w obsłudze prasowej polskich produkcji serialowych, jest autorem książek, słuchowisk radiowych oraz wyróżnionej w konkursie Teatru Lubuskiego sztuki „Ostatnia misja Gagarina”. W książce o serialu zrobił jego dogłębną analizę, a wyjątkowym smaczkiem dla fanów filmu może być zawarte w niej opowiadanie pt. „Londyńska misja Borewicza”, które jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z udziałem tytułowego bohatera, poprzedzające pojawienie się porucznika Borewicza w pierwszym odcinku serialu.
Bronisław Cieślak – etnograf z wykształcenia, dziennikarz z powołania, aktorem został przez przypadek. Dostał zaproszenie na zdjęcia próbne do serialu, udział w których potraktował jak dziennikarskie wyzwanie, by po ich zakończeniu napisać reportaż „Jak nie zostałem gwiazdą filmową”.
Los chciał, że jednak tą gwiazdą został. Mimo braku profesjonalnego przygotowania aktorskiego B. Cieślak – w czasach kiedy zawód milicjanta nie cieszył się prestiżem ani zaufaniem społecznym – znakomicie wykreował postać porucznika Borewicza. Ten nienależący, co więcej nieczujący respektu wobec partii wielbiciel pozaregulaminowych metod działania od początku wzbudzał skrajne emocje widzów. Dla jednych był swojskim chłopakiem – „…przystojnym, pewnym siebie, do tego pijącym, palącym i… podrywającym kobiety”. Dla innych był postacią antypatyczną, stosującą brutalne metody działania. Ale jakim by nie był, zawsze osiągał znakomite wyniki – każde prowadzone przez niego śledztwo kończyło się ujęciem sprawcy.
B. Cieślak wciąż aktywny aktorsko – wcielający się obecnie w postać detektywa Malanowskiego – poproszony o porównanie ówczesnych metod pracy na planie z obecnymi, nie kryjąc lekkiej irytacji stwierdził, że między obiema produkcjami jest ogromna przepaść. Serial „07 zgłoś się” kręcono w latach 1976-1987, w tym czasie powstało 5 serii, na które złożyło się 21 odcinków. O produkcji, w której teraz występuje, a której nie pozwala nazwać serialem a wyłącznie formatem, mówi, że jej najważniejsza dewiza brzmi: „szybko, dużo, tanio”. Świadczyć o tym może liczba ponad 750 odcinków, które powstały w ciągu zaledwie 6 lat, nie mówiąc już o „drewnianych” dialogach czy bardzo oszczędnym sposobie realizacji.
Moderatorem spotkania był Dariusz Rekosz – pisarz, twórca książek dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Ciekawa rozmowa z gośćmi ilustrowana była wybranymi fragmentami serialu. Aktor i pisarz na bieżąco komentowali prezentowane sceny, a zebrana publiczność z zainteresowaniem słuchała o pracy nad scenariuszem, o dialogach – często zapożyczanych z życia – jakich najlepszy scenarzysta by nie wymyślił, o anegdotach z planu serialowego, licznych żartach sytuacyjnych, których w serialu nie brakuje, w końcu o tym, jak potoczyły się dalsze losy odtwórców głównych ról.
Spotkanie w gorzowskiej książnicy – tradycyjnie zakończone podpisywaniem książki, zarówno przez jej autora jak i przez aktora – bez wątpienia potwierdziło, że Bronisław Cieślak w pamięci Polaków na zawsze pozostanie najpopularniejszym filmowym polskim stróżem prawa.
Mariola Merxmüller-Jakubik