12. Forum Młodych Bibliotekarzy w Poznaniu

Bibliotekarz gorzowski

W dniach 12 – 13 września 2019 roku w Poznaniu odbyło się 12. Forum Młodych Bibliotekarzy. Hasło przewodnie tegorocznego spotkania brzmiało: Bibliotekarz DO POZNANIA. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim reprezentowała Olga Smolec-Kmoch.

Tematyka Forum podzielona została na trzy grupy: Tu i teraz – aktualne problemy, Poznaj swoją przyszłość – perspektywy, szanse, zagrożenia, Bibliotekarz krea(k)tywnie. Cel tegorocznego forum został zawarty w tytule, który stanowi niecodzienną grę słów. Bibliotekarze zaproszeni zostali nie tylko do Poznania, stolicy Wielkopolski, ale i do poznania się nawzajem.

Organizatorem Forum było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wraz z poznańskimi bibliotekami różnego typu.

Spotkanie podzielone zostało na cztery sesje, które przeplatane były blokami warsztatowymi. Dla uczestników dodatkową wartość stanowił fakt, iż każdy blok odbywał się w innej części Poznania, dzięki czemu dane było im poznać wnętrza nie tylko Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicz czy Biblioteki Uniwersyteckiej, ale także m.in. Poznańskiej Politechniki.

Forum Młodych Bibliotekarzy to doskonała platforma wymiany doświadczeń i poznania się. W tym roku duży nacisk programowo położono na aktywność bibliotekarzy, zwłaszcza tę nietypową, na pierwszy rzut oka niezwiązaną ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza przez społeczeństwo. Obalono tu wiele mitów i udowodniono, że w młodości tkwi ogromny potencjał, który jest współczesnej bibliotece tak bardzo niezbędny do działania.

Pierwsza sesja odbywała się w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład inauguracyjny pt. Zawód? Bibliotekarz. Pasja? Rozwój. wygłosiła dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Jaskowska, której pasją jest triathlon. Zebrani mogli się dowiedzieć, że rozwój możliwy jest dzięki pasji, co bezpośrednio winno przełożyć się na codzienną pracę, również w bibliotece. Bibliotekarz, podobnie jak sportowiec, musi kroczyć do przodu, za siebie oglądając się jedynie w celu wyciągnięcia wniosków z popełnionych błędów i pracą nad nimi.

Drugą sesję rozpoczął swym wystąpieniem pt.: Biblioteka: magazyn książek czy  remiza strażacka? Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie.

Wśród wystąpień nie zabrakło również tematów, które z pozoru nie są związane z biblioteką, ale okazuje się, że dzięki swej popularności wśród społeczeństwa, dotarły również tam. Sylwia Luszowska i Karolina Justyna z Biblioteki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wygłosiły referat Zero Waste w życiu codziennym i bibliotece, przekonując, jak ważne jest myślenie o naszej przyszłości w kontekście ekologii i jak w prosty sposób biblioteki mogą się w ten trend wpisać.

Po dwóch sesjach konferencyjnych młodzi bibliotekarze udali się w różne części Poznania, by wziąć udział w dwóch blokach warsztatowych. W części praktycznej trenerzy zaproponowali uczestnikom wiele pasjonujących szkoleń, więc dokonanie wyboru dwóch warsztatów przez bibliotekarzy wcale nie było łatwe.

Tego dnia przeprowadzono m.in. warsztaty pt.: Rozpoznaj się w książce – trochę teoretyczne i bardzo praktyczne zajęcia o picturebookach (prowadząca: Ewa Anna Cywińska), Jak rozmawiać ze sponsorami? (Piotr Marcinkowski) czy Wirtualna rzeczywistość w bibliotece. Jak przyciągnąć do biblioteki nieczytających dzięki VR? (Karol Baranowski). W drugim bloku szkoleniowym były do wyboru np. warsztaty Biblioteka pachnąca wrażeniami – sposoby na zorganizowanie spotkania czytelniczego z najmłodszymi (Małgorzata Swędrowska), Grywalizacja a upowszechnianie czytelnictwa (Piotr Szeligowski) czy Warsztaty iluzji ruchu – XIX wieczne zabawki optyczne tłem wypraw Aleksandra Doby (Karolina Agnieszka Glasner).

Drugi dzień konferencji otwierał wykład pt. #bibliotekawychodzina pole Kingi Więcławskiej i Patrycji Dziedzic, dwóch bibliotekarek z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Opowiedziały one m.in. o tym, jak uruchomione zostało w bibliotece radio Rajska oraz o tym, jak zaprezentować bibliotekę w mediach społecznościowych, które są nieodzownym elementem współczesności.

W tej części spotkania wystąpiła również reprezentantka Biblioteki Herberta, Olga Smolec-Kmoch, przedstawiając referat pt. Rosjoznawca w bibliotece, w którym opowiedziała zgromadzonym o działaniach, jakie podejmowane są w gorzowskim Ośrodku Integracji i Aktywności na rzecz integracji polsko-ukraińskiej oraz otwarcia biblioteki na nowego użytkownika w dobie masowej emigracji obywateli Ukrainy do Polski.

Pomiędzy III a IV sesją konferencyjną odbyły się ostatnie warsztaty. I tym razem wybór zajęć był ogromny: Bum bum rurkowe granie – muzyczne animacje dla każdej grupy wiekowej (Sylwia Mróz, Małgorzata Klimek), Jak zorganizować Żywą Bibliotekę (Ewelina Kubasik, Lidia Leśna) czy Nowoczesne lekcje biblioteczne, czyli jak nauczyć korzystania ze słownika przy użyciu gry mobilnej (Alina Łysak) to tylko kilka z dostępnych tego dnia warsztatów.

Ostatnią sesję otworzyła Magdalena Gomułka reprezentująca Bibliotekę Śląską. W swoim wystąpieniu przybliżyła uczestnikom temat Międzynarodowej współpracy bibliotekarzy i ONZ.

W tegorocznym Forum udział wzięła kilkunastoosobowa grupa bibliotekarzy z Ukrainy, więc nie mogło zabraknąć również ich wystąpień. W tej części zaprezentowała się Tetiana Borysova, która opowiedziała o pracy młodych bibliotekarzy w bibliotekach naukowych na Ukrainie.

Na zakończenie Forum Młodych Bibliotekarzy wykład pt. „Czterdzieści lat nie minie…”, czyli  o możliwych lub nie wizjach kierunków rozwoju bibliotek wygłosił dr hab. Artur Jazdon.

Tematy podejmowane zarówno przez prelegentów, jak i trenerów, wyraźnie wskazują na zmiany, jakim poddawana jest współczesna biblioteka. Świat pędzi do przodu, a biblioteki muszą nie tylko go doganiać, ale wyprzedzać o kilka kroków,  by móc w pełni rozpoznawać potrzeby użytkowników bibliotek. Pasje młodych bibliotekarzy sprawiają, że biblioteka to dużo więcej niż książki. To miejsca, które nie boją się zmian oraz nowych grup użytkowników, to miejsca, które są otwarte dla każdego i w których każdy powinien znaleźć przestrzeń dla siebie.

Olga Smolec-Kmoch

 

Link do zdjęć z wystąpienia „Rosjoznawca w bibliotece”: https://www.facebook.com/12.fmb/posts/387404665278063