Klimatycznie o Gorzowie
Klimaty bywają zmienne – towarzyskie, polityczne, związane z pogodą. Tym razem skupmy się na tym ...
15 lat Liceum Plastycznego w Gorzowie Wlkp. 1994-2009 / [zespół red. Liceum Plastyczne w Gorzowie Wlkp.]. – Gorzów Wielkopolski : Liceum Plastyczne, [2009]. – [28] s. : il. (w tym kolor.) ; 30 cm.
Fragment publikacji:
Liceum Plastyczne w Gorzowie Wlkp. – jego kadra nauczycielska i uczniowie – starają się sprostać nadziejom, jakie towarzyszyły powstawaniu placówki i realizowaniu jej edukacyjnej misji. Staje się gorzowski "Plastyk" szkołą twórczą, przyjazną, sprzyjającą rozwojowi talentów i umiejętności swojej uzdolnionej artystycznie młodzieży. Świadczą o tym wysokie lokaty, nagrody i wyróżnienia uzyskiwane przez uczniów na dorocznych konkursach i przeglądach dorobku innych liceów plastycznych z wielu regionów kraju. Jest tego potwierdzeniem stale rosnąca aktywność uczniów i absolwentów „Plastyka" w życiu kulturalnym swojego środowiska.
Źródeł owej twórczej, plastycznej aktywności upatrywać należy w realizowaniu w szkole dobrej pedagogicznej zasady głoszącej, że „słowa uczą, ale przykłady pociągają", zachęcają, inspirują… Z takimi przykładami młodzież liceum obcuje na co dzień w pracowniach kierowanych przez swoich "mistrzów", co tak wyraźnie podkreślała przeprowadzona w 2008 roku wizytacja placówki.
Źródła powodzeń pedagogicznych znaleźć można jednak i chyba przede wszystkim – w specyficznej "artystycznej" atmosferze panującej w liceum plastycznym również poza lekcjami. Dlatego realizowane są w szkole liczne inicjatywy i pomysły rozszerzające i dopełniające program dydaktyczno-wychowawczy.
Takim pomysłem jest na przykład cykl imprez popularyzujących wybitnych poetów – "Wieczór Herbertowski", "Kobieca Poezja" wielkich artystek okresu międzywojnia czy wieczorki poświęcone prezentacji własnych, uczniowskich, poetyckich prób.
Takie artystyczne spotkania są dziś kontynuacją założonego kilka lat temu "Teatru Plastycznego" działającego z inspiracji Klary Rawicz-Lipińskiej.
Jest także w "Plastyku" nieformalna grupa uczniów, którzy "słowem malują swój intymny świat", wydając "Almanach" – zbiorek zawierający ich własną poetycką i prozatorską twórczość.