2018 Rok Zbigniewa Herberta
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Jak czytamy w uchwale z 27 października 2017 r.
W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.
W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.
Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy […] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”.
Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.
Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie, gdzie spędził pierwsze dwadzieścia lat życia. Następnie podjął studia ekonomiczne, a także prawnicze i filozoficzne (w Krakowie, Toruniu i Warszawie). Przebywał m.in. w Paryżu, Anglii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Niemczech. W 1968 r. poślubił Katarzynę Dzieduszycką.
28 lipca 2018 r. upłynie 20 lat od śmierci poety, dramaturga, eseisty – twórcy słynnego „Pana Cogito”, który z początkiem lat pięćdziesiątych zadebiutował poezją na łamach prasy. Tworzył dzieła nawiązujące do tradycji śródziemnomorskiej, które należą do najważniejszych utworów polskiej literatury XX wieku.
Katarzyna Dzieduszycka-Herbert po śmierci męża zaangażowała się w działania upamiętniające jego twórczość. Założyła Fundację im. Zbigniewa Herberta, z inicjatywy której od 2013 roku przyznawana jest Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta.
26 czerwca 2009 r. Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim nadano imię Zbigniewa Herberta. W uroczystości uczestniczyła żona poety – Katarzyna Dzieduszycka-Herbert. W tym samym roku odsłonięto na froncie budynku Biblioteki tablicę pamiątkową z wizerunkiem patrona.
W 2018 r. zainaugurowano Gorzowską Herbertiadę, w ramach której organizowane są wydarzenia popularyzujące życie i twórczość Zbigniewa Herberta.
***
Na parterze gmachu Biblioteki (ul. Sikorskiego 107, wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich) można podziwiać stałą wystawę dotyczącą życia i twórczości poety, przygotowaną w 10. rocznicę śmierci.
***
W ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta zaprosiliśmy do udziału w wyjątkowej akcji, w ramach której każdy z Was mógł zostać współautorem wywiadu z Rafałem Żebrowskim – siostrzeńcem poety.
Aby wziąć udział w akcji wystarczyło do 31 sierpnia 2018 r. wysłać maila na adres @ (w temacie wpisując „Zapytaj o Herberta”). Liczba pytań była nieograniczona! Zebrane pytania zostały przekazane adresatowi w formie anonimowej (bez wskazania autora). Odpowiedzi na wybrane zostały opublikowane na naszej stronie internetowej.
Wszystkie pytanie i odpowiedzi można przeczytaj TUTAJ.
***
W Bibliotece Herberta, dzięki akcji „Pobierz cytat” czytelnicy mogli zapoznać się z fragmentami twórczości poety.
***
7 maja 2018 r. w Filii nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbył się poetycki wykład Beaty Patrycji Klary pt. „Podróż z Herbertem do Grecji, Italii, Francji i Niderlandów.” Relacja z wydarzenia dostępna na w Kronice.
***
W ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego, 2 czerwca 2018 r., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim przygotowała konkurs interpretacji utworów patrona książnicy pt. „Mówienie Herbertem”. Relacja z wydarzenia dostępna w Kronice.
***
5 czerwca 2018 r., w ramach Gorzowskiej Herbertiady, w gmachu głównym WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 z wykładem pt. „ZBIGNIEW HERBERT. W stronę wartości” wystąpiła Cecylia Judek – sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, laureatka tytułu Bibliotekarz Roku 2017, przyznawanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pełna relacja dostępna w Kronice.
***
3 sierpnia 2018 r. w ramach cyklu spotkań czytelniczych „Czytamy Wam – piknik” przedstawiono korespondencję Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Wybrane listy zaprezentowali Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk i Roman Błaszczak – dziennikarze radiowi. Pełna relacja dostępna w Kronice.
26 października 2018 roku – w związku z ogłoszonym przez Sejm Rokiem Zbigniewa Herberta – w noszącej imię poety gorzowskiej Książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się konferencja „Zbigniew Herbert – poeta nieoczywisty”, zorganizowana pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego, Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz patronatem medialnym TVP3, a także Radia Gorzów i Radia Plus. Pełna relacja w kronice.
Także 26 października 2018 r., po konferencji, odbył się program słowno-muzyczny pt. “Czytam Herberta”. Szczegóły w kronice.