Aktoreczka

Siedmioro uczestników DKK siedzi przy stole: czterech mężczyzn i trzy kobiety. Na stole są dwa obrusy: zielony i beżowy. Na stole leżą egzemplarze książki „Aktoreczka” Barbary Wysoczańskiej, białe filiżanki i talerzyki, kawa, herbata, słodycze, dzbanek metalowy, ciasto czekoladowe, trzy wody mineralne. W tle są regały z książkami, okna z firankami.

6 listopada w Filii nr 6 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki mówiliśmy o książce Barbary Wysoczańskiej „Aktoreczka”.

Tym razem autorka przenosi nas do Nowego Jorku z lat 50-tych, gdzie poznajemy perypetie  Lauren Evans, aktorki na miarę Marilyn Monroe czy Rity Hayworth. Lauren jest sławna nie tylko z powodu filmowej roli, ale niestety też ze skandalów obyczajowych. Społeczeństwo traktuje ją jak piękną maskotkę. Aktorka nie ma prawa do swojej prywatności.

W Nowym Jorku podczas premiery filmu Lauren poznaje fotografa – Polaka, Konrada Rogowskiego. Jak się po czasie okazuje, to spotkanie nie było przypadkowe, a Konrad przyjechał do Ameryki wymierzyć sprawiedliwość swojemu wrogowi z czasów wojny i chce, aby Lauren mu w tym pomogła.

„Aktoreczka” opowiada o miłości, ale też o różnicach między ludźmi wynikającymi z różnych doświadczeń, historii, tożsamości narodowej.

To już druga omawiana przez nas książka Barbary Wysoczańskiej.

Serdecznie polecamy!

Natalia Płosaj