Wystawa pt. „Sowy”

Wystawa pt. „Sowy” z kolekcji Beaty Orłowskiej, Bogumiły Manulak i Małgorzaty Witkowskiej w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

W dniu 12 maja br., w holu biblioteki, odbył się wernisaż wystawy pt. „Sowy” z kolekcji Beaty Orłowskiej, Bogumiły Manulak i Małgorzaty Witkowskiej. Zaprezentowano 160 figurek sów oraz przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych z wizerunkiem sowy.

Pani Beata Orłowska przygotowała informacje o symbolice i znaczeniu sów w literaturze, filmie, bajkach, wierzeniach, mitach i życiu społecznym. Podczas wernisażu kolekcjonerki opowiedziały o swoich zbiorach i zamiłowaniu do sów, atrybutu związanego również z ich pracą zawodową. Pani Weronika Kurianowicz, w nawiązaniu do wspomnień opisanych w książce Katarzyny Taborskiej pt. „Literatura miejsca. Piśmiennictwo postlandsberskieopowiedziała historię figurki sowy odnalezionej po wojnie na gruzach jednej z gorzowskich kamienic. Dodatkową atrakcją wernisażu był tort z sową, zasponsorowany przez jedną z kolekcjonerek.

Materiał o ekspozycji wyemitowała TVP Gorzów i ogólnopolski Teleexpress. Kolekcje można było oglądać do 2 czerwca br., także podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego.

 

Kolekcjonerki:

Beata Orłowska – pracownik naukowy. Na co dzień zajmująca się wielokulturowością i zagadnieniami dotyczącymi wieloetniczności i wieloreligijności.

Bogumiła Manulak – bibliotekarka z wykształcenia, wieloletnia pracownica Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, a obecnie biblioteki Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Małgorzata Witkowska – bibliotekarka z wykształcenia, ponad 20 lat przepracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herbarta, kierowała Oddziałem dla Osób Specjalnej Troski (aktualnie Ośrodek Integracji i Aktywności), a obecnie pracuje w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim.

Miłośniczki sów – atrybutu związanego z mądrością, nauką, pracą intelektualną, książką i zawodem bibliotekarza.

 

Sowy – symbolika i znaczenie

Sowy to ptaki o nocnym trybie życia. Liczą 134 gatunki. Sowa była symbolem Ateny, greckiej bogini mądrości oraz Aten – poświęconemu jej miastu. Jako nocny ptak drapieżny jest kojarzona z ciemnością, śmiercią, mądrością, pracą intelektualną i czarami. Rdzenni mieszkańcy Australii wierzą, że sowy są wcieleniami dusz kobiet. Wiele kultur przypisuje sowom znaczenie symboliczne. Według Władysława Kopalińskiego sowa symbolizuje m.in.: samotność, czujność, milczenie, rozmyślanie, umiarkowanie, naukę, wiedzę racjonalną, medycynę, proroctwo, jasnowidzenie, a nawet dowcip. Sowy uważane są za symbol mądrości ze względu na swój wygląd. Olbrzymie oczy o jaskrawożółtych tęczówkach, zwrócone w przód i otoczone charakterystycznie ułożonymi piórami, nadają ptakom jak gdyby wyraz ludzki, sprawiając przy tym wrażenie, że za tak wielkimi i wyrazistymi oczami znajduje się potężny mózg. Huczący wśród ciszy nocnej głos niektórych gatunków był już od starożytności przyczyną przesądów, według których hukanie sowy jest złym prognostykiem. Sowa, jako przeciwieństwo światła, jest obecna w chrześcijaństwie, gdzie traktowana jest jako aluzja do złej i mrocznej strony duszy.

Źródło (ze zbiorów biblioteki):

  • „Znaki i symbole”, National Geographic 2009.
  • Kopaliński, „Słownik symboli”, Wiedza Powszechna, Warszawa 1990.
  • Kopaliński, „Słownik mitów i tradycji kultury”, Bellona, Warszawa 2008.
  • P. Chenel, A. S. Simaro, „Słownik symboli”, Świat Książki, Warszawa 2008.