Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
Dnia 7 czerwca w bibliotece słubickiej i bibliotece frankfurckiej odbyło się uroczyste otwarcie Mediateki Słubfurckiej. Swoją obecnością na uroczystości zaszczyciła nas burmistrz Frankfurtu Pani Katja Wolle, przedstawiciel burmistrza Słubic Pani Anna Ginter, Pani dr Lidia Głuchowska i Pani dr Anita Kucharska z zespołu redakcyjnego Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego Pro Libris. Przybyli również dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Obecne były również lokalne media z obu miast, prasa, radio, telewizja no i oczywiście członkowie DKK.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest artysta Michael Kurzwelly, założyciel stowarzyszenia Słubfurt. Mediateka składa się z 2 części, jedna jest w bibliotece słubickiej a druga we frankfurckiej. Pod koniec roku obie zostaną połączone w jedną całość, a następnie cała mediateka powędruje do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Kolejnym etapem będzie wędrówka mediateki po innych bibliotekach i instytucjach na obszarze całego pogranicza. W listopadzie ukaże się specjalny numer magazynu literacko-kulturalnego Pro Libris, który będzie w całości poświęcony Mediatece Słubfurckiej. Mediateka Słubfurcka to miejsce, w którym będą zbierane i udzielane informacje i pytania na temat tożsamości, granicy, życia na pograniczu, żywej historii pogranicza jak i samej wizji rozwoju. Każdy mieszkaniec Słubfurtu będzie mógł wziąć czynny udział w Mediatece ofiarowując jej swoje dary. Mogą to być np. stare radia, widokówki, książki czy płyty, ale przede wszystkim przedmioty, które dla pojedynczych mieszkańców obu miast wiążą się z przeżyciami czy wspomnieniami. Każda rzecz trafiająca do Słubfurckiej Mediateki powinna mieć swoją własną historię, chodzi o odpowiedzenie sobie na pytanie dotyczące własnej tożsamości . Eksponaty te będzie można wypożyczać w obu bibliotekach, a trójjęzyczny system katalogowania OPAC pozwoli śledzić poprzez Internet zbiory Mediateki. W projekcie Mediateki biorą udział studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w ramach seminarium Kulturoznawstwa na temat Słubfurtu, których wykładowcą jest Michael Kurzwelly. To za ich pomocą będzie można wypożyczać zbiory Mediateki w obu bibliotekach : w Furcie we wtorki i czwartki w godz. od 16.00 -18.00, w Słubie w poniedziałki i środy od 16.00-18.00. Natomiast odwiedzać Mediatekę będzie można w godzinach pracy bibliotek tj. : w Furcie od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00-19.00, w soboty od 10.00-13.00, w Słubie w poniedziałki i środy od 10.00-20.00, we wtorki, czwartki i piątki od 10.00-18.00, w soboty od 10.00-15.30.
W ramach Mediateki zostało zaplanowanych 12 spotkań po obu stronach granicy. Najbliższe odbędzie się 21 czerwca w bibliotece frankfurckiej. Będzie można zobaczyć tam filmy studenckie, które przedstawiają ich spojrzenie na pogranicze. Terminy i tematy kolejnych spotkań zostały dołączone poniżej do artykułu. To wszystko nie miało by miejsca gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów. Składamy serdeczne podziękowania dla Euroregionu Pro Europa Viadrina, wydziału Kultury Frankfurtu nad Odrą oraz dla Stolarni Uwe Netzker.
Zapraszamy do Mediateki Słubfurckiej! Strona www.mediateka.slubfurt.net
M. Kondarewicz