Klimatycznie o Gorzowie
Klimaty bywają zmienne – towarzyskie, polityczne, związane z pogodą. Tym razem skupmy się na tym ...
80 lat kamienicy / [red. Zbigniew Sejwa]. – Gorzów Wlkp. : Klub Myśli Twórczej "Lamus", 2011. – 39, [1] s., il., 21 cm.
Fragment książki:
(…) Budynek Lamusa znajduje się w samym centrum miasta i był w ciągu powojennych lat świadkiem wielu istotnych zdarzeń. To właśnie w okolicach narożnika Sikorskiego/Pionierów rozpoczęło się polskie życie miasta w roku 1945. Na ulicy Pionierów mieściła się pierwsza siedziba Zarządu Miejskiego, z której pierwszy polski prezydent miasta – Piotr Wysocki usunął burmistrza niemieckiego, ustanowionego przez radziecką komendanturę wojenną.
Budynek przy ul. Senatorskiej 5 (jak wówczas nazywała się ul. Sikorskiego) stał się punktem gastronomicznym, jednym z wielu, jakie znajdowały się we wracającym do intensywnego życia mieście. Już od 17 lipca 1945 w obecnym Lamusie jadłodajnię prowadziła Helena Poradzewska, a niespełna miesiąc później, od 6 sierpnia 1945 jakiś punkt gastronomiczny miał tu Alfred Koterwa. Później był tu bar mleczny.
Budynek znajdował się pomiędzy dwoma okazalszymi obiektami – po jednej stronie miał gmach niemiecki bank, do którego jeszcze w końcu roku 1945 lub na początku 1946 przeprowadził się Zarząd Miejski i w którym do dziś urzędują władze miasta (Sikorskiego 3/4); po drugiej stronie – punkt handlowy (obecnie ul. Sikorskiego 6). Najpierw należał do Społem, zaś w latach 50. powstał tu dom towarowy. Ciąg zamykały budynki położone pod numerem 7 i 8. W tym ostatnim jeszcze w lecie 1945 roku znajdował się Wydział Meldunkowy, ale władze miasta chciały urządzić tam muzeum. Poczyniono już nawet stosowne przygotowania, jednak budynek w dramatycznych i do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach spłonął (…)
Dariusz A. Rymar