Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
17 listopada odbyło się przedostatnie spotkanie zwierzynieckiego DKK w 2009 roku, na którym klubowiczki dyskutowały o książce Petry Procházkovej. W spotkaniu wzięło udział 7 pań.
„Friszta – opowieść kabulska” to książka, która jest zarówno dokumentem o życiu w Afganistanie jak i interesującą historią społeczno-obyczajową ukazującą dzieje pewnej afgańskiej rodziny. Narratorką tej opowieści jest Herra, kobieta wychowana w Rosji, wykształcona, znająca języki obce, będąca żoną mężczyzny pochodzącego z rodziny afgańskich mudżahedinów. Natomiast tytułowa Friszta to siostra męża Herry, której małżeństwo zdaje się być najbardziej stereotypowym związkiem, jaki może mieć miejsce w krajach muzułmańskich. Herra decydując się na małżeństwo z Afgańczykiem musi skryć się pod burką i nauczyć się całkiem innego życia – życia w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w którym nawet imion kobiet się nie wymawia. Bohaterka jednak nie buntuje się wobec tej rzeczywistości i zależy jej przede wszystkim na tym, aby jak najwięcej zrozumieć.
Z wypowiedzi czytelniczek:
– Petra Procházková pisząc w swojej książce o zwyczajach panujących w Afganistanie, jest bardzo taktowna.
– Autorka z dowcipem pisze o mentalności autochtonów i ukazuje czytelnikowi fakty, których nawet rdzenny Afgańczyk nie przekazałby lepiej.
To straszne, że mąż jest dumny, gdy żona z kolacji z zagranicznymi gośćmi wraca w bagażniku a czuje się upokorzony, gdy odzywa się do niej obcy mężczyzna.
Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 15 grudnia a książka, która będzie przedmiotem dyskusji to „Piękna rupieciarnia” Bohumila Hrabala.
not. Sylwia Markiewicz