Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Podczas pierwszego tegorocznego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, 7 stycznia, rozmawialiśmy o książce Leona Leysona „Chłopiec z listy Schindlera”.
Leon Leyson (właśc. Lejb Lejzon) miał tylko dziesięć lat, gdy naziści najechali na Polskę, i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu, a także hartowi ducha i sprytowi, udało mu się przetrwać sadystyczne praktyki nazistów, w tym demonicznego Amona Goetha, komendanta obozu koncentracyjnego w podkrakowskim Płaszowie. Jednak w ostatecznym rachunku to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka – Oskara Schindlera – uratowała życie Leona Leysona, a także jego matki, ojca i dwojga z czworga jego rodzeństwa. Schindler wpisał ich na listę pracowników swojej fabryki – lista ta stała się znana na świecie jako Lista Schindlera. Książka jest jedyną opublikowaną relacją dziecka z Listy Schindlera i oddaje niewinność młodego chłopca, który musiał przejść przez niewyobrażalne okropności. Najbardziej uderza w niej brak ostrych słów i napastliwości; wiele za to mówi o ludzkiej godności i woli przetrwania.
Według nas wspomnienia Leona Leysona powinni czytać młodzi ludzie w szkołach, żeby nie narzekali na swój los tylko uświadomili sobie, jakie mają szczęście żyć w obecnym, wolnym świecie. Jedna z klubowiczek przyznała, że czytała książkę z zapartym tchem i ściśniętym ze wzruszenia gardłem, a inna stwierdziła, że należy doceniać każdy dzień, bo przecież nic nie jest nam dane raz na zawsze. Książka Leysona jest świadectwem niezłomnej nadziei.Kolejne spotkanie odbędzie się 4 lutego i będzie wyjątkowe – będziemy świętować 5 urodziny klubu.
Malwina Smycz
moderator DKK w Kostrzynie nad Odrą