Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
18 marca 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana książka to Jedna niezwykła rzecz Chitry Banerjee Divakaruni. Późnym popołudniem w biurze paszportów i wiz konsulatu indyjskiego w pewnym mieście w Stanach Zjednoczonych spotyka się grupka przypadkowych osób, których losy połączą się przez jedno przypadkowe zdarzenie. Trzęsienie ziemi sprawia, że dziewięć zebranych tam osób zostaje uwięzionych w śmiertelnej pułapce. Nie mogą zrobić nic, by się uwolnić; pozostaje im tylko czekać na ratunek. Absolwentka uczelni wyższej, która miała polecieć do Indii, proponuje ocalałym pewien rodzaj terapii, która ma zająć ich myśli, tak by się uspokoili w tej trudnej sytuacji. I tak poznajemy dziewięć niesamowitych historii, z których każda niesie ze sobą zupełnie inny ładunek emocji i wywołuje zupełnie inne przemyślenia wśród zgromadzonych.
Jedna niezwykła rzecz jest przesiąknięta kulturą indyjską i jej religią– islamem. Nie jest to jednak wprowadzone nachalnie, lecz bardzo naturalnie. Z racji tego, że czytelnik może poznać myśli bohaterów,można poznać kulturę, zwyczaje i ich wyznawców.
Uczestniczki żywo dyskutowały o bohaterach powieści, niektóre opowiedziały o jednej niezwykłej rzeczy, jaka przytrafiła się w ich życiu. Omówiłyśmy także identyfikacje kulturowe, czyli elementy ludowe, etniczne i narodowe, do których zaliczamy m.in. stroje ludowe, styl życia, symbole związane z pochodzeniem (herby, flagi).
Renata Dyla