20.11.2024
Krzeszyce: Paderewski znany i nieznany
W atmosferze Narodowego Święta, 14 listopada 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach, odbyło ...
Spotkanie z Teatrem Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa – spektakl „Skradzione mądrości”.
5 maja 2015 r. mali czytelnicy z klas I mieli okazję obejrzeć spektakl Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt.: „Skradzione mądrości” z Krakowa w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce.
Głównym bohaterem sztuki był Skrzat uwielbiający czytanie książek, któremu wszystkie książki kradnie przemądrzała Sowa. Treść sztuki ukazuje nam pozytywne wartości czytania książek takie jak: pobudzanie wyobraźni, poznawanie świata, wpływ na rozwój intelektualny i rozbudzanie wrażliwości u młodego czytelnika. Dzieci dowiadują się, że książki nie tylko dostarczają nam potrzebnej wiedzy, ale potrafią nas również bawić, rozśmieszać i przenosić w inny magiczny wymiar czasowy. Aktorzy uczynili ze spektaklu zabawę interaktywną, w której mali widzowie brali czynny udział, co spotkało się z ich dużym zadowoleniem i aprobatą.
Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem.
W wiosenny poranek 11 maja 2015 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu miała zaszczyt gościć znakomitego autora książek i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży Marcina Pałasza. Swój debiut rozpoczął w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów”. Jest laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i dwukrotny laureat wyróżnienia w tym konkursie.
Autor w czasie spotkania podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi jego pracy twórczej z uczniami klas V ze Szkoły Podstawowej w Trzcielu. Dzieci pytały p. Marcina skąd bierze pomysły na książki. Okazuje się, że trzeba być bardzo dobrym obserwatorem wszystkiego co się wokół nas dzieje. Na przykład pomysł na słuchowisko radiowe o fruwających fortepianach zaczerpnął ze swojego snu. Inspiracje do kolejnych części książek o Elfie, czerpie obserwując swojego najlepsze przyjaciela psa o tym imieniu. Na pytanie w jakich, okolicznościach pisze mu się najlepiej odpowiada, że najlepszą atmosferę do pracy twórczej ma w nocy i kładzie się spać dopiero o piątej rano. Wszystkie utwory, które dotychczas napisał są pełne humoru i satyry, jak mówi uwielbia się śmiać i tę radość oraz śmiech przelewa do swoich książek i słuchowisk. Duże poczucie humoru autora udzieliło się uczestnikom spotkania, którzy cały czas śmiali się wspólnie z gościem. Trudno nam było się rozstać z pogodnym i pełnym humoru p. Marcinem Pałaszem.
Kreatywne warsztaty literackie z Małgorzatą Żółtaszek.
20 maja 2015 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce odbyły się warsztaty kreatywne z uczniami szkół podstawowych. Tematem spotkań były różne zawody, które dzieci miały okazję poznać na podstawie książki pani Małgorzaty Żółtaszek „Basałyk i Psotka idą do pracy”. Dzieci dzięki swojej wyobraźni i pomocy pani Małgorzaty poznały nieznane terminy związane z zawodami: lekarza, strażaka, fryzjerki i in. Uczestnicy warsztatów sami wykonywali znakomite prace plastyczne ilustrujące poznane zawody. Warsztaty pobudziły w ogromnym stopniu wyobraźnię uczniów biorących udział w zajęciach i poszerzyły ich wiedzę na temat zawodów.
Carving – spotkanie z Jarosławem Galiśkiewiczem.
29 maja 2015 roku o godzinie 15.00 zaprosiliśmy wszystkich miłośników sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach – carving.
Spotkanie poprowadził pan Jarosław Galiśkiewicz wielki pasjonata tajskiej sztuki carvingu. Pan Jarosław opowiedział nam o historii tej sztuki skąd pochodzi, gdzie najszybciej się rozwijała i gdzie obecnie jest najbardziej popularna. Po tej części rozpoczął prezentację narzędzi służących do rzeźbienia w warzywach i owocach. W trakcie prezentacji zaskoczone uczestniczki i uczestnicy dowiedzieli się, że aby wyciąć piękną róże z marchwi czy listka w melonie wcale nie trzeba mieć skomplikowanych narzędzi. Wystarczy tradycyjny tajski nożyk. Ostatnią częścią pokazu było wspólne rzeźbienie w warzywach i mydle. Prowadzący rozdał nożyki, podzielił na grupy panie i panów oraz papryki, melony i rzodkiewki i zaprosił do powtarzania prezentowanych przez siebie wzorów. W ten sposób uczestnicy sami nie do końca wierząc, stworzyli piękne ozdoby z papryki, rzodkiewki i melona oraz piękny kwiat z mydła. Prezentacji sztuki carvingu towarzyszyły książki „Sekrety dekoracji warzyw i owoców” i „Kurs carvingu”.
Pokaz zorganizowano w ramach projektu „Jarmark rozmaitości” realizowanego przez Stowarzyszenie Chociszewo – Wspólna Przyszłość. Projekt „Jarmark rozmaitości” realizowany jest w ramach programu lokalne partnerstwo PAFW koordynowanego przez Akademię Filantropii w Polsce przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Trzciel.
Materiał nadesłany 16.06.2015 r. przez BPMiG w Trzcielu
Oprac. W. Żurawski