04.12.2024
Cybinka: Promocja książki „Nigdy się n...
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince, 26 listopada 2024 roku, odbyło się długo ...
Oficjalne otwarcie biblioteki publicznej w Dąbroszynie miało miejsce 19 listopada 1985 r. jednak biblioteka rozpoczęła pracę wcześniej, świadczy o tym wpis w księdze inwentarzowej datowany na 19 października. Pierwszym bibliotekarzem, który pracował nieprzerwanie od otwarcia aż do lutego 2012 była pani Krystyna Kormańska. Siedzibą nowopowstałej biblioteki był budynek dawnej szkoły. Początkowy księgozbiór liczył 1200 woluminów i stale rósł, by w chwili obecnej liczyć blisko pięć tysięcy sztuk. W swojej historii placówka kilkukrotnie zmieniała swoją lokalizację. Z budynku dawnej szkoły do komnat zabytkowego pałacu, następnie do pomieszczeń dzierżawionych od Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Kostrzynie – mieszczących się na tyłach dąbroszyńskiego sklepu, by po stosunkowo niedługim czasie wrócić do pomieszczeń pałacowych. Ostatecznie w roku 2011 biblioteka została przeniesiona do budynku nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej, usytuowanej w pobliżu szkoły. Następczynią pani Krystyny Kormańskiej została pracująca po dziś dzień Anna Czelin-Bujnicka. Działalność biblioteki nastawiona była na zaspakajanie kulturowych potrzeb lokalnej społeczności. To tutaj można było wypożyczyć lekturę lub pasjonujący kryminał, odrobić lekcje, wziąć udział w spotkaniu dyskusyjnego klubu książki. Od roku 2010 można nieodpłatnie skorzystać z komputera z dostępem do Internetu. Kolejnym etapem było zinformatyzowanie księgozbioru poprzez wdrożenie programu bibliotecznego MAK+. Od 6 grudnia 2012 r książki w dąbroszyńskiej bibliotece wypożyczane są przy użyciu elektronicznego czytnika kodów. W ofercie biblioteki znajduje się również działalność animatorska. W ramach współpracy ze Świetlicą Środowiskową oraz Szkołą Podstawowa w Dąbroszynie organizowane są różnego rodzaju eventy (konkursy, wyjazdy do teatru i filharmonii, akademie, wystawy oraz lekcje biblioteczne). Zmienił się również profil Dyskusyjnego Klubu Książki. W chwili obecnej zamiast klubu dla dorosłych, działają dwa kluby – dla dzieci i dla młodzieży. Biblioteka jako instytucja bierze udział w projektach. Dzięki nim w placówce można skorzystać z iPadów z dostępem do Internetu. Ostatnio udowadniamy, że w bibliotece nie musi być cicho, biorąc udział w akcji „Czytamy sobie w bibliotece”. Spotkania warsztatowe dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem. Dąbroszyńska filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy posiada swój własny fanpage na Facebooku, to dzięki niemu na bieżąco możemy dowiedzieć się o różnych akcjach i spotkaniach oraz skontaktować się z bibliotekarzem nie wychodząc z domu. Trzydzieści lat to kawał czasu ale czasu nie straconego. To 3o lat ciągłego rozwoju i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. Jest to też znakomita okazja, żeby uczcić dotychczasowe osiągnięcia.
30 lat dąbroszyńskiej biblioteki
30 lat temu została otwarta dąbroszyńska biblioteka – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. W sobotę 21 listopada 2015 r. uroczyście obchodziliśmy tę perłową rocznicę.
Popołudnie dla dzieci rozpoczęliśmy przy dźwiękach piosenek z Akademii Pana Kleksa, która została zekranizowana w latach osiemdziesiątych, kiedy powstawała biblioteka-jubilatka. „Witajcie w naszej bajce” śpiewaliśmy kilka razy i nawet ci, którzy jej nie znali, szybko sobie przyswoili tekst i melodię. Jak to bywa na urodzinach – tak i na naszej imprezie nie brakowało balonów oraz słodyczy.
Turnieje ekspertów
Były także konkursy. Pierwszym był „Ekspert od bajek”. Dzieci podzieliliśmy na pięć mieszanych wiekowo grup z kapitanem na czele. Uczestnicy musieli odgadnąć tytuły, imiona postaci na podstawie obrazów, a tytuły bajek po „smaku”. Trzy grupy uzyskały jednakową ilość punktów. Emocjonującą dogrywkę wygrała drużyna Oliwki. Zwycięski team otrzymał nagrody, a pozostałe dzieci – słodycze.
Dla starszych dzieci przeznaczony był „Znawca regionu”. Pytania dotyczyły znajomości sołectwa Dąbroszyn, Gminy Witnica i powiatu gorzowskiego. Pytaliśmy o biblioteki, szkoły podstawowe, zabytki, regionalne radio i rzeki. Nie było łatwo, bo wcale łatwo być nie miało. Jednak wyniki pokazały, że dzieci znają swój region całkiem dobrze.
Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, były wierszyki, piosenki i oczywiście głośne „100 lat”. Na koniec zaśpiewaliśmy znaną już wszystkim piosenkę „Witajcie w naszej bajce”. Imprezę prowadzili oraz w jury zasiedli Anna Czelin-Bujnicka (biblioteka w Dąbroszynie), Anna Mikisz i Kamil Bujnicki (Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy) oraz Małgorzata Pałczyńska (opiekun Świetlicy Środowiskowej w Dąbroszynie). Nagrody wręczył Władysław Wroblewski, dyrektor witnickiej biblioteki.
Wspomnień czar…
Dla dorosłych przygotowany został wieczorek wspomnień, w czasie którego gościliśmy osoby blisko związane z biblioteką w Dąbroszynie Trzydzieści lat to sporo czasu, jest o czym opowiadać i za co podziękować. Przy jednym stole spotkały się osoby, które otwierały dąbroszyńską bibliotekę, a także te które przez ostatnie lata miały wpływ na jej obecny kształt oraz sposób w jaki funkcjonuje. Cieszymy się, że grono było tak liczne. Swą obecnością zaszczyciły nas kierujące niegdyś witnicką biblioteką panie Anna Drozd i Maria Bochonko i pierwszą dąbroszyńską bibliotekarkę Krystynę Kormańską.
Pani Anna Graniczna przekazała list gratulacyjny od Burmistrza Dariusza Jaworskiego, a pani Sylwia Krasińska list od gorzowskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, z którym biblioteka współpracuje. Wieczór upłynął w atmosferze wspomnień i refleksji nad dziejami dąbroszyńskiej książnicy, za co również serdecznie dziękujemy!
Z okazji jubileuszu można było obejrzeć wystawę „Biblioteka wczoraj i dziś” przygotowaną przez bibliotekarkę Annę Czelin – Bujnicką.
Jubileusz dąbroszyńskiej biblioteki odbył się dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Szczególne podziękowania należą się Sołtysowi Bernardowi Pałczyńskiemu oraz Radzie Sołeckiej w Dąbroszynie, Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Witnica Agnieszce Pundyk, Radiu Zachód za patronat medialny oraz osobom prywatnym za pomoc przy organizacji a także za wsparcie nagrodami.
Anna Czelin-Bujnicka – Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy, filia w Dąbroszynie
Materiał nadesłany 27.11.2015 r. przez BP w Dąbroszynie
Oprac. W Żurawski