Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
„Książki są kluczem do świata, otwierają szczególne przestrzenie, które kryją się za słowami. Obraz odgrywa dużą rolę w ilustrowanej literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Przyjmuje wręcz funkcję równą tekstowi. Obraz współgra ze słowem i dopowiada jego treść. To właśnie chęć wykorzystania tego potencjału do pracy nad dialogiem międzykulturowym w regionie nadodrzańskim, była w roku 2013 inspiracją do stworzenia Festiwalu „Mroczne i Zabawne”. Obraz stał się furtką do rozmowy ponad barierami wieku, czy języka. Ku naszemu wielkiemu zadowoleniu, udało nam się z roku na rok otworzyć tę furtkę odrobinę szerzej. Pod względem merytorycznym, artystycznym i międzykulturowym.
Już po raz trzeci w ramach warsztatów, dyskusji oraz wieczorów autorskich, spotkają się ilustratorzy z Niemiec, Polski i Litwy. Nieustannie dołączają do nich nowi partnerzy z Europy środkowej i wschodniej. Stałymi gośćmi Festiwalu są już artyści z Czech. W tym roku, po raz pierwszy, dołączą do nich artyści z Rosji i Ukrainy. Książka ilustrowana stała się miejscem spotkań dla europejskich sąsiadów. Dla starych i młodych, dla czytelników i dla autorów.
Bez względu na to, czy sięgnąć wzrokiem poza Morze Śródziemne, czy nad Don, świat nie jest tylko zabawny. Szczególnie dzieci mają potrzebę rozumienia świata. Dlatego w tym roku stawiamy w centrum wyzwanie: „Wytłumacz mi!” Codzienność, ale także tematy, na których niejednemu dorosłemu powija się noga, pojawiają się w książkach zaproszonych w tym roku artystów…
Tekst podkreśla obraz wraz z jego treścią i skojarzeniami. Staje się rozmową i działaniem. Nawet jeśli nie możemy wszystkiego wytłumaczyć, nie możemy zaprzestać obserwacji i stałego podtrzymywania dialogu. Furtka została otwarta i musi pozostać otwarta też w przyszłości…”
Natalie Wasserman
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Książki Ilustrowanej dotarł do Gorzowa. Messe und Veranstaltungs GmbH Frankfurt (Oder) – Kleist Forum, Förderverein der Stadtpfarrkirche St. Marien Müncheberg e.V. oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. podpisały w listopadzie porozumienie. W wyniku nawiązanej współpracy dnia 27.11.2015 r. w Bibliotece Herberta odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-10 lat. Gościem specjalnym warsztatów był ilustrator książek dla dzieci i młodzieży z rosyjskimi korzeniami, na stałe mieszkający w Niemczech Aljoscha Blau.
Inspirację tematyczną stanowiła wydana w Niemczech książeczka dla dzieci „Das Kind im Mond” („Księżycowe dziecko”) autorstwa Jürga Schubigera, do której ilustracje wykonał Aljoscha Blau. W 2014 r. książka otrzymała nagrodę Ausgezeichnet mit demRattenfänger-Literaturpreis. To ponadczasowa opowieść o inności, o wyborze pozostawienia wszystkiego i wyruszeniu w podróż w nieznane… nawet na Księżyc, na którym dzieją się fantastyczne, cudowne rzeczy. Książeczkę w wersji niemieckiej i polskiej przeczytał ilustrator oraz aktorka Lena Witkowska.
W czasie gdy pod czujnym okiem i dobrymi radami Aljoschy, dzieci uwieczniały swe wyobrażenie o Księżycowym dziecku, ich rodzice i opiekunowie mieli okazję zwiedzić zrewitalizowaną w tym roku zabytkową willę Hansa Lehmanna oraz obejrzeć cenne, najcenniejsze zbiory Biblioteki.
To było miłe spotkanie, integrujące dzieci, rodziców i bibliotekarzy z Polski, z przyjaciółmi z Niemiec i Litwy, zaangażowanymi w organizację Festiwalu.
Marzena Wysocka