Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Pierwsze, styczniowe spotkanie DKK dla dzieci odbyło się 21 stycznia 2016 roku podczas ferii zimowych w bibliotece słubickiej. Tematem przewodnim była książka Kamishibai oraz teatr cieni. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość Kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.
Opowiadania kamishibai mogą być zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne, a także wyrażać pedagogiczne podejście poprzez oparcie ich na takich wartościach, jak współpraca, miłość, przygoda, pomoc innym, odpowiedzialność, miłość do zwierząt, wytrwałość, współczucie, samoakceptacja, hojność.
Książki Kamishibai wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Wsłuchiwały sie w każde opowiadanie i same bardzo chciały przybrać rolę narratora, czytać i przekładać papierowe kartki książek w drewnianym okienku teatralnym. Dzieci, z wypiekami na twarzy, przeczytały wszystkie książki Kamishibai, które posiadamy w bibliotece! Książki Kamishibai zainspirowały twórczo dzieci i własnoręcznie wykonały papierowe kukiełki, które później wykorzystały we wspólnej zabawie w teatr cieni.
Widać było ile radości, emocji i własnej satysfakcji miały dzieci z tak magicznego spotkania z literaturą wyrażoną w różnych formach przekazu.
Renata Bac
BPMiG Słubice