11.02.2016

Eksperymentalne ferie w kostrzyńskiej bibliotece

Podczas tegorocznych ferii zaprosiliśmy dzieci ponownie do Laboratorium Młodego Odkrywcy, gdzie przeprowadziliśmy wiele ciekawych eksperymentów.
W pierwszym tygodniu zajęć zastanawialiśmy się jak wygląda tornado – w dodatku kolorowe. Do jego wykonany potrzebne nam były kolorowe tusze, waciki, płyn do naczyń i… mleko. Wiemy już też, jak pasta do zębów działa na skorupkę jajka. Czekało nas doświadczenie obrazujące działanie kwasu na wapno skorupki. Dbanie o zęby to nie tylko dostarczanie organizmowi dużej ilości wapnia, ale także czyszczenie szkliwa poprzez używanie szczoteczki i pasty do zębów. Wiemy też, że na zęby źle działają różne kwasy – np. kwas octowy. Do takiego kwasu włożyliśmy posmarowane pastą do zębów jajko, jednak na efekty musieliśmy czekać cały tydzień.
Sprawdziliśmy w której cieczy atrament rozpuszcza się szybciej, a w której wolniej i dowiedzieliśmy się, jakie substancje, w jakim czasie rozpuszczają się w wodzie. Mieliśmy do dyspozycji kawę, sól i cukier. Cukier rozpuścił się szybciej niż sól, a kawa nie zmieniła swej konsystencji. Eksperymentowaliśmy z atramentem i wyczarowaliśmy zielone i czerwone zjawisko pełne ekspresji. Nasza lawa w szklance przybierała różne formy.
Nasze doświadczenia często zaskakiwały nas samych. Góra lodowa w dłoni? Niemożliwe? A jednak. Potrzebne nam były: woda i mąka ziemniaczana. Mieszaliśmy mąkę z wodą, powoli zanurzaliśmy dłonie w masie, nabieraliśmy i… musieliśmy bardzo uważać, aby góra lodowa nie uciekła nam przez palce. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób sprawnie i szybko nadmuchać balon. Powietrzem z ust? Można i tak. Ale my mieliśmy na to inny sposób. Trzeba było tylko przygotować butelkę, sodę, ocet i kolorowy balon.
Podczas drugiego tygodnia dyskutowaliśmy o tym, czym różni się glina od plasteliny i modeliny, jakie mają właściwości chemiczne, czy wszystkie mają taką samą gęstość i czy wydzielają woń. Sprawdzaliśmy, jakie kolory możemy łączyć ze sobą, a jakie wręcz się nie znoszą. Wiemy już, które to kolory ciepłe, a które zimne i jaką siłę wytwarza balon na włosy, że podczas pocierania nim się elektryzują. Stworzyliśmy sami najprawdziwsze kolorowe świetliki! Nauczyliśmy się, jak sprawnie, szybko i precyzyjnie oddzielić żółtka od białka. Do wykonania doświadczenia potrzebowaliśmy tylko… plastikowej butelki.
Na koniec ferii czekała nas nie lada gratka! Całe jajko w butelce? Czy to możliwe? Na kilka dni przed zademonstrowaniem sztuczki musieliśmy włożyć jajko do octu, w którym skorupka zupełnie zmiękła, po czym uciskając delikatnie skorupkę wsunęliśmy jajko przez szyjkę do butelki. Pozostało nam jeszcze ponowne utwardzenie skorupy. W tym celu wlaliśmy do butelki bardzo rozcieńczony roztwór sody w wodzie. Trzeba tak często zmieniać roztwór, dopóki skorupka nie stwardnieje.
W 8 zajęciach uczestniczyło łącznie 187 młodych odkrywców. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już zapraszamy na przyszłoroczne ferie w bibliotece, gwarantujemy moc wrażeń!

Elżbieta Dominiczak, Katarzyna Jabłońska – MBP w Kostrzynie nad Odrą

Materiał nadesłany 10.02.2016 r. przez MBP w Kostrzynie nad Odrą