Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
W pierwszych dniach wiosny klubowicze z Młodzieżowego Klubu Książki spotkali się, aby porozmawiać o książce „Zaginiona” Sophie McKenzie. Razem z bohaterką mogliśmy dowiedzieć się, jak ważne jest odkrywanie własnej tożsamości i znajomość swoich korzeni, czyli wszystkiego tego, z czego wyrośliśmy.
Młodzi klubowicze przyznali, że książka do końca trzyma w napięciu, a przy tym porusza wszystkie uczucia: złość, wściekłość, współczucie, miłość, szczęście. Niektóre wydarzenia ocenili jako nieprawdopodobne, jednak sposób prowadzenia narracji i wartka akcja sprawiły, że nieustannie rosła w nich ciekawość, jak dalej potoczą się losy bohaterów, co zrobi Lauren i jej rodzina. Podkreślili, że w książce dużo się dzieje, nie ma miejsca na nudę.
Szczególne miejsce w dyskusji zajęła osoba głównej bohaterki, której postępowanie można różnie oceniać. Klubowicze przyznali, że Lauren to osoba dosyć egoistyczna, zwłaszcza na początku, a także nierozważna, przez co wielokrotnie narażała siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo. Jednak jej wytrwałe i uparte dążenie do celu uznali za godne podziwu i przede wszystkim dlatego tak bardzo jej kibicowali w jej kolejnych bardzo niebezpiecznych przygodach.
„Zaginiona” Sophie McKenzie to kolejna na naszych klubowych spotkaniach powieść z gatunku New Adult, adresowana do nastolatków, którzy jeszcze nie są dorośli, to jednak zmagają się z pierwszymi poważnymi decyzjami, które mogą mieć wpływ na całe ich późniejsze życie.. Opowiada historię 14-letniej Lauren, która wychowuje się w rodzinie adopcyjnej, jednak pewnego dnia odkrywa, że mogła zostać uprowadzona, a jej prawdziwa rodzina nadal może jej poszukiwać. Próba odkrycia prawdy rozpędza lawinę wydarzeń, które odmienią życie Lauren oraz całej jej rodziny, tej znanej i tej, którą dopiero przyjdzie jej odkryć.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 4 maja 2016 roku o godzinie 16:00. Tematem dyskusji będzie książka Julii Kail pt. „Zmiennokształtna”.
Michał Słupczyński