Komunikat dotyczący Zespołu Czytelń i ...
Zespół Czytelń i Magazynów informuje, że w dniach 23 i 27 grudnia 2024 r. bieżące ...
W związku z tegorocznymi obchodami Tygodnia Bibliotek, któremu przyświecało hasło Biblioteka inspiruje, pracownicy Zespołu Czytelń, Wypożyczalni Naukowej oraz Oddziału Dziecięcego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim przygotowali dla czytelników atrakcyjne wydarzenie, które w niekonwencjonalny sposób promowało czytelnictwo, bibliotekę oraz zainteresowanie książką. Wydarzeniem tym była odbywająca się 14 maja gra miejska BI-GOS!, czyli Biblioteka Inspiruje – Gramy Od Stuleci!, będąca alternatywną formą turystyki miejskiej, a także ciekawą propozycją na aktywne spędzanie wolnego czasu.
Stworzona w oparciu o zbiory biblioteki, fabularna gra miejska dotyczyła historii, zarówno Landsbergu, jak i Gorzowa Wielkopolskiego. Jej trzonem był fikcyjny wynalazek Korespondencji Międzyczasowej, dzięki której współcześni mieszkańcy mogli poznawać historię bezpośrednio od osób żyjących w Landsbergu setki lat temu. Czytając listy z przeszłości gracze mogli widzieć miasto oczami landsberczan, uczestniczyć w opisywanych wydarzeniach i poczuć się częścią historii. Pobudzająca wyobraźnię fabuła gry spotkała się z zainteresowaniem dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Do gry przystąpiło kilkadziesiąt osób, które z zapałem podjęły wyzwanie rzucone przez organizatorów.
Zasady gry były proste. Podczas rejestracji gracze otrzymywali Kartę Gry oraz pakiet listów, które kierowały do poszczególnych punktów w przestrzeni miejskiej. W miejscach opisanych w korespondencji z przeszłości znajdowali się agenci, w rolę których wcielili się harcerze z 13 Gorzowskiej Drużyny Starszoharcerskiej Czarne Szeregi. U każdego z agentów na graczy czekały zadania specjalne. Za ich wykonanie przyznawano specjalne naklejki będące potwierdzeniem na Karcie Gry. Maksymalny czas na odwiedzenie wszystkich punktów, wykonanie zadań specjalnych oraz zebranie kompletu naklejek wynosił trzy godziny od momentu rozpoczęcia gry. Po odwiedzeniu miejsc opisanych w listach i zebraniu wszystkich naklejek uczestnicy gry wracali do punktu rejestracji w celu jej podsumowania. Oczywiście istotny był czas gry. Trzy drużyny które ukończyły BI-GOS! w najkrótszym czasie otrzymały nagrody gwarantowane za zajęcie podium. Pozostałym graczom wręczono nagrody dodatkowe, a także nagrody specjalne dla najmłodszych uczestników gry.
Dodatkową atrakcją przygotowaną dla uczestników gry była wyświetlana przy punkcie rejestracyjnym prezentacja multimedialna Subiektywne kalendarium Landsbergu i Gorzowa Wielkopolskiego oraz możliwość zwiedzenia zabytkowej willi Hansa Lehmanna.
W puli nagród znalazł się sprzęt elektroniczny ufundowany przez Fundację Strywald Blisko Ciebie we współpracy z Przedsiębiorstwem Gobit, nagrody książkowe ufundowane przez Księgarnię Tanią oraz Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta, zaproszenia do Filharmonii Gorzowskiej, kina Ciemna 3D oraz kina Helios, Teatru im. J. Osterwy, Centrum Sportowo – Rehabilitacyjnego Słowianka, Bowling Słowianka, Stajni Robir, Open the door, parku linowego Fabryka Małp, a także zestawy aromatycznych kaw Tchibo, kupony BoBoQ oraz cukierki i ciasteczka ufundowane przez firmy Babeczki & Cukiereczki oraz Domowe Wypieki Arlety.
Gra miejska BI-GOS! przypomniała mieszkańcom Gorzowa o urokliwej przeszłości miasta, o osobach, miejscach i wydarzeniach często już zapomnianych. Mamy nadzieję, iż BI-GOS! zachęcił do pogłębiania swojej wiedzy, nie tylko na temat historii miasta, czy regionu, ale wiedzy w najszerszym tego słowa znaczeniu, a także zainspirował do odkrywania tajemnic przeszłości oraz innowacyjnego patrzenia w przyszłość.
Aleksandra Rakoca
Fot. M. Merxmüller-Jakubik, P. Rozbiegalski, E. Stajkowski