Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Powieść Johna Greena pod tym tytułem stała się tematem ostatniego – w tym roku szkolnym – spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się po południu 24 czerwca 2016 r.
Autor do tytułu zaczerpnął słowa W. Shakespeare ze sztuki Juliusz Cezar: „To nasza tylko, nie gwiazd naszych wina”.
Treść książki można skrótowo przedstawić w kilku zdaniach zamieszczanych przez wydawców na okładkach, stronach internetowych zachęcających do zakupu powieści:
„Szesnastoletnia Hazel choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.”
Ponieważ młodzież oglądała też film powstały na podstawie powieści, miała już ukształtowany obraz postaci i ich historii. Rozmowa o życiu, miłości i umieraniu okazała się niełatwa z dwóch powodów. Po pierwsze: nie sprzyjała mu wakacyjna już atmosfera i lekkie rozluźnienie po rozdaniu świadectw, po drugie: brak doświadczeń tego typu w najbliższym środowisku rówieśniczym. Mimo to młodzież wygłaszała bardzo dojrzałe i przemyślane poglądy dotyczące spraw najważniejszych dla każdego człowieka. Wszyscy jednocześnie podpisali się pod stwierdzeniem, że to najbardziej wzruszająca i najambitniejsza powieść Johna Greena.
Dziewiętnaście obecnych na spotkaniu osób tradycyjnie już zakończyło rok spotkań lodowym poczęstunkiem, życząc sobie udanych wakacji i żegnając się do września.