14.09.2022

Cykl spotkań z okazji Narodowego Czytania w Starym Kurowie

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Kancelarię Prezydenta w organizacji akcji od początku wspiera Narodowe Centrum Kultury razem przygotowując centralne wydarzenie, które odbywa się corocznie w Ogrodzie Saskim w Warszawie, zawsze w pierwszą sobotę września. Czytanie dzieł polskiej literatury jest znaczącą promocją czytelnictwa dającą bezpośrednią więź z kulturą.
Z okazji już 11. edycji Narodowego Czytania Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Kurowie zorganizowała cykl spotkań z czytelnikami. Biblioteka gościła w Szkole Podstawowej w Starym Kurowie na spotkaniu z klasami V i VI. Bibliotekarka opowiedziała o tradycji Narodowego Czytania, kto zainicjował tę akcję, gdzie odbywało się pierwsze Narodowe Czytanie i jakie dotąd utwory z klasyki literatury pięknej były przedstawiane. Przybliżyła sylwetkę, życie i twórczość wieszcza Adama Mickiewicza. Uczniowie przygotowali fragmenty ballad oraz wysłuchali czytanej ballady „Świtezianka” przez bibliotekarkę i nauczycieli polonistów.
Kolejne spotkanie odbyło się w Stowarzyszeniu „Tęcza”, gdzie wspólnie czytano balladę „Świtezianka” oraz rozmawiano o utworach poetów romantycznych. Na koniec spotkania Panie ze Stowarzyszenia otrzymały tomiki ballad z pamiątkowym stemplem z okazji Narodowego Czytania.
Następnie biblioteka gościła u siebie uczniów z klasy VIII wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Starym Kurowie. Uczniowie przedstawili sylwetkę wieszcza, rozmawiano o epoce, przytoczono informację o patronach 2022 roku.
W Klubie Senior Plus biblioteka gościła już drugi raz z okazji Narodowego Czytania. Bibliotekarka zaprezentowała krótką notkę biograficzną o pisarzu, o epoce, o etymologii słowa „ballada”, wyróżnikach i cechach szczególnych. Na koniec nastąpiło wspólne czytanie utworu.
Po spotkaniach uczniowie otrzymali pamiątkową pieczęć do zeszytów z języka polskiego z podziękowaniem za udział w wydarzeniu, a seniorzy tomiki „Ballad i romansów”, także opatrzone pamiątkowym stemplem.
Beata Anna Mąka – dyrektor GBP w Starym Kurowie