Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Był tort, balony i różowo-biało-czarne dekoracje. I były życzenia dla naszych klubowiczów, którym właśnie stuknęło 7 lat, odkąd w 2010 roku zaczęli się spotykać przy kawie w Bibliotece na rozmowach o literaturze. Tym razem omawialiśmy książkę Dionisiosa Sturisa pt. „Grecja. Gorzkie pomarańcze”.
W ramach urodzin klubowicze mieli okazję przypomnieć sobie wszystkie lektury z ostatniego roku, a to za sprawą quizu, który polegał na tym, aby rozsypane nazwiska autorów połączyć z tytułami książek, a następnie uporządkować chronologicznie według kolejności spotkań w 2016 roku. Zadanie okazało się trudniejsze niż się wydawało, za to śmiechu i zabawy było mnóstwo.
Następnie na chwilę wróciliśmy do książki „Morderstwo w dwumieście” autorstwa Sörena Bollmanna, którego gościliśmy w naszej Bibliotece w styczniu. Nie wszyscy klubowicze mogli wtedy być na spotkaniu, dlatego teraz chętnie podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tej polsko-niemieckiej powieści.
„Grecja. Gorzkie pomarańcze” to opowieść o współczesnych Grekach zmagających się ze skutkami kryzysu gospodarczego. Gdy już niemal cały świat uznał, że sami są sobie winni, zjawia się Dionisios Sturis, pół-Grek, pół-Polak, który próbuje zrozumieć, jak jest naprawdę.
Klubowicze odebrali książkę bardzo pozytywnie, ponieważ – jak przyznali – otwiera oczy, zmienia sposób myślenia i wiele pozwala zrozumieć, mimo że wcale Greków nie usprawiedliwia. Jedna z czytelniczek zauważyła, że przed przeczytaniem „Gorzkich pomarańczy” zupełnie nie znaliśmy Grecji ani Greków.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 22 marca 2017 roku o godzinie 16:00. Będziemy rozmawiać o książce „Zgubiono znaleziono” Brooke Davis.
Michał Słupczyński