Podróżuj z Herbertem po gorzowskiej ks...
21 listopada 2024 r. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie III Liceum im. Władysława ...
„Wspomnienia, westchnienia
jestem złakniona życia
by… dogonić ciebie”
Jest to fragment wiersza Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki, wnuczki Włodzimierza Korsaka przyrodnika, podróżnika, pisarza związanego z Gorzowem w latach 1945-1972.
24 października 2017 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie autorskie z Heleną Skonieczką promujące tomik poezji Przedranne sny – decennium słowa. Jest autorką 10 publikacji (w tym ośmiu tomików poezji). W 2007r. wydała debiutancki tomik poezji Czułe spojrzenia pod nazwiskiem: Helena Dobaczewska-Skonieczka i od tej pory publikuje swoje utwory pod tym nazwiskiem. Członkini Związku Literatów Polskich. Otrzymała stypendium artystyczne Urzędu Marszałkowskiego (2011) i stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy (w latach 2014-2017). „Zasłużony działacz kultury” (2006), posiada Złotą Odznakę Polskiego Związku Niewidomych (2011), „Stalowego Anioła” od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013), z ramienia RSTK Medal Honorowy im. Jakuba Wojciechowskiego (2016), Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej, za zasługi dla kultury polskiej (2016), „Laur Żnińskiego Towarzystwa Kultury” (2017), posiada Złoty Krzyż Zasługi (2011).
Uczennice Technikum Fotografii i Multimediów, uczestniczki powiatowych konkursów recytatorskich, uczęszczające do Studia Teatralnego, zaprezentowały 6 wierszy z tomiku „Przedranne sny” we własnej interpretacji, po której nastąpiła krótka dyskusja nad wyborem i interpretacją. Uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej nr 16 Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16 z Gorzowa na wieczór autorski przygotowali dla po dwa utwory muzyczne na instrumenty: ukulele i gitarę.
Podczas spotkania Pani Helena opowiedziała o swoich osiągnięciach literackich, ale także społecznych. Jest animatorem zmian, prezentuje twórcze podejście do idei rozwoju społeczności lokalnych i rozwiązywania lokalnych problemów społecznych.
Poetka przybliżyła kilka utworów w języku polskim i w esperanto prezentowanych również podczas Międzynarodowego Kongresu Esperanto w Lille we Francji, po których wywiązała się dyskusja na temat twórczości i podpisywanie książek przez autorkę.
Beata Toruńska
fot. Elżbieta Jaworek – Klatta