Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
We wtorek 22 listopada 2022 roku mieliśmy okazję posłuchać wykładu dr. Piotra Krzyżanowskiego na temat przymusowej akcji osiedleńczej w latach 1964-1989, który od wielu lat zajmuje się losem społeczności cygańskiej na Ziemiach Zachodnich. Dr Piotr Krzyżanowski jest pracownikiem naukowym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Autorem książek „Romowie w Europie. Tożsamość i współczesne wyzwania” , „Gorzów miastem wielu kultur” . „Cyganie/Romowie w Polsce. Dawne i współczesne konteksty 1964 roku” oraz licznych artykułów i publikacji poświęconych mniejszości romskiej w Polsce.
Niewątpliwie Gorzów Wielkopolski jest silnym ośrodkiem cyganologicznym w Polsce, a kultura i tradycja Cyganów budzi duże zainteresowanie. Wykładowca poruszył temat związany z akcją osiedleńczą Cyganów oraz z działaniami jakie podjęło państwo polskie wobec wędrujących taborami Cyganów. Opowiedział o powojennych losach Cyganów w Polsce oraz przedstawił w jak doszło do przymusowego osiedlenia Cyganów, z których duża grupa osiadła w Gorzowie i przyczyniła się do rozwoju powojennej historii miasta.
Wykład Piotra Krzyżanowskiego dostarczył wielu cennych informacji o przymusowym osiedleniu Cyganów, ich życiu w czasach PRL. W 1964 roku zabroniono Romom wędrować taborami, musieli przystosować się do nowego, osiadłego trybu życia. Jakie to miało konsekwencje i jak wpłynęło na ludność cygańską można przeczytać w najnowszej publikacji dr Piotra Krzyżanowskiego pt. “Między przymusowym osiedleniem a presją asymilacyjną państwa. Cyganie/Romowie w Polsce w latach 1964 – 1989”.
Magdalena Matuszewska