Rowerem przez Afrykę i inne historie
W dniu 2 października 2013 r. w Bibliotece Plastusia gościliśmy pisarza i podróżnika Łukasza Wierzbickiego. Spotkanie mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorskiej Marty Sabiłło z Rady Rodziców klasy 301 ze Szkoły Podstawowej nr 20.
Łukasz Wierzbicki jest menadżerem kultury i redaktorem, ale sławę zyskał jako autor książek. W 2000 roku zebrał i opracował reportaże swojego dziadka Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Wydał je w opatrzonej własnym wstępem książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu. Kazimierz Nowak to polski podróżnik, który w latach 1931-1936 przebył kontynent afrykański na rowerze. Natomiast w książce „Afryka Kazika” Wierzbicki przedstawił przygody swojego dziadka w formie opowiadań dla dzieci.
Podczas zajęć szkolnych uczniowie klasy 301 zaznajomili się z treścią książki. Mogli w niej poznać nie tylko niezwykłego człowieka, ale także dalekie i egzotyczne miejsca. Podróżnik przemierzył Afrykę na rowerze w latach trzydziestych XX w.. Spotykał niesamowitych tubylców, przemierzał odległe i dzikie tereny, był za pan brat z przyrodą, czasami jego wędrówki były bardzo niebezpieczne, mrożące krew w żyłach, zagrażające życiu. Bywały też przygody interesujące, wesołe, zabawne, a Kazik był człowiekiem ciekawym świata i innych kultur. Podczas spotkania z autorem „Afryki Kazika” dzieci mogły poczuć się uczestnikami tej wyprawy, ponieważ Łukasz Wierzbicki teatralnie łączy elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu i inscenizacji historycznej – włączając wszystkich do podróży po Afryce z dziadkiem Kazikiem.
Interesujące losy niedźwiedzia Wojtka, który przebył cały szlak bojowy z Armią Andersa, Łukasz Wierzbicki przedstawił w książce „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”. Również ta opowieść została bardzo obrazowo przedstawiona uczestnikom spotkania w Bibliotece Plastusia. Autor zaprezentował także powieść dla dzieci zatytułowaną „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa”, którą osnuł na relacjach Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego odbytej w latach 1245-1247. Wszystkie trzy książki znalazły się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Łukasz Wierzbicki opowiedział krótko o bajce „Wróżby dla Kuźmy”, w której opisał dalsze losy bohaterów powieści o Benedykcie Polaku.
Spotkanie zakończyły wspólne fotografie i podpisywanie książek przez autora.
Jolanta Karaśkiewicz