Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Literatura detektywistyczna dla dzieci i młodzieży od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Książki Grzegorza Kasdepke z serii „Detektyw Pozytywka”, seria Martina Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Przygody Sherlocka Holmesa" Arthura Conan Doyle'a czy cykl „Trzej detektywi" Alfreda Hitchcocka posłużyły nam jako inspiracja do zorganizowania zajęć pod hasłem „Zimowi detektywi”.
W dniach 18.01. – 29.01.2016 r. w ciągu kilkugodzinnych spotkań w Bibliotece poznawaliśmy literackich detektywów. Szczególną sympatią młodzi czytelnicy obdarzyli Detektywa Pozytywkę właściciela Agencji Detektywistycznej Różowe Okulary. Codziennie poznawaliśmy nowe niesamowite zagadki, z którymi zmierzał się Detektyw Pozytywka. Podążając tropem sympatycznego detektywa staraliśmy się owe zagadki rozwiązywać, idąc w kierunku logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Rozwijaniu umiejętności tropienia przestępców i zbierania dowodów służyły także różnorodne gry i zabawy połączone z rozwiązywaniem zagadek i łamigłówek „mądrej główki”. W ramach zajęć plastycznych sporządziliśmy nie tylko portrety znanych detektywów, ale pisaliśmy tajemniczy list do agencji detektywistycznej z liter wyciętych z gazet, a „piórem marabuta” tworzyliśmy zimowy krajobraz. Podczas jednego ze spotkań powstały też ozdobne ramki z papierowikliny (można umieścić w nich swój portret pamięciowy). Zwieńczeniem zajęć i warsztatów inspirowanych literaturą detektywistyczną był Karnawałowy Bal Detektywów – wielka zabawa muzyczna. Gościem specjalnym imprezki była Pamela Pompon – animatorka zabaw dla dzieci, która poprowadziła wesołe tańce, turnieje i zabawy sprawnościowe.
Okres spotkań podczas ferii upłynął w pełnym tajemnic i zagadek kryminalnych klimacie. Mimo iż zimowe spotkania dobiegły już końca, uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że „zabawa była udana”, a zdobyte w trakcie zajęć doświadczenia na pewno im się przydadzą, choćby w przypadku, gdy w czasie roku szkolnego zaginie im drugie śniadanie, albo w tajemniczy sposób zniknie z zeszytu praca domowa.
Magdalena Chorkawa