Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim na spotkaniu 21 kwietnia 2023 roku rozmawiał o książce “Cuda codzienności” Marii Paszyńskiej.
Ta powieść to prawie jak saga rodzinna, śledzimy losy trzech pokoleń i razem z bohaterami przenosimy się spod Lublina do Warszawy z początków XX wieku.
W wigilijną noc 1863 roku, w lubelskiej wsi przychodzi na świat chłopiec o niezwykłych niebieskich oczach. Jego los wydaje się przesądzony-będzie jednym z milionów chłopów w nieistniejącej na mapie Rzeczpospolitej. Lecz w sercu dorastającego Macieja rodzi się marzenie – chciałby sam napisać historię swojego życia.
Czas przemija, jedna wojna przechodzi w drugą, państwa znikają i pojawiają się na mapach. Szalejące w Europie wichry historii nie omijają ani małej wioski, ani wielkiego miasta, o którym skrycie śni Maciej. W tym niespokojnym świecie jedynym, czego może uchwycić się człowiek, jest dłoń drugiego człowieka, a prawdziwym cudem codzienności pozostaje niezmiennie rodzina.
Swoistym spoiwem fabuły są wigilie – to właśnie w te magiczne wieczory dochodzi do najważniejszych wydarzeń, często zupełnie niespodziewanych zwrotów akcji. Rodzina Ciszaków to chłopi mieszkający w ubogiej wsi na Lubelszczyźnie, gdzie życie wyznaczają pory roku a „wielki świat” ich nie obchodzi. Ale nie wszystkich, niektórych, jak Macieja, gna do wielkiego nieznanego, do odnalezienia własnego miejsca.
Powieść przypadła do gustu członkom klubu. Spodobała się koncepcja pokazywania kolejnych wydarzeń przez pryzmat Wigilii a skoki czasowe nie zakłócały płynności opowieści. Spodobało się również pokazanie przez autorkę obrzędów jakie kultywowano wówczas na lubelskiej wsi, a już wątek „ochrony ciąży” to budzi w nas przerażenie – jak można aż tak być zabobonnym. Bardzo delikatnie autorka odniosła się do kwestii umieralności dzieci i tego jak kobiety radziły sobie z taką stratą ( cud, że nie postradały zmysłów?! ). Dla nas obecnie to trochę niepojęte, ale taka była ówczesna rzeczywistość i trzeba było nauczyć się ją akceptować.
„Cuda codzienności” to też pochwała dla Warszawy, która rozkwita. Autorka przyliża nam życie miasta i jego mieszkańców, gdzie bogactwo i bieda niezwykle ze sobą współżyją, a technika i rozwój wpisane są w zmiany.
Maria Paszyńska pokazuje nam małe i duże sprawy, które tworzyły ludzi silnych, dobrych i prawdziwych. Piękna powieść pisana urokliwym, nieco przestarzałym językiem.
Nie jest to bardzo ambitna literatura, ale czyta się dobrze i pozostają po niej miłe wspomnienia.
Zofia Wydmuch-Badowska
Moderator DKK
Następne spotkanie: 19 maja 2023 roku o godzinie 17-tej
Czytamy: Henning Mankell „Szwedzkie kalosze”