Podróżuj z Herbertem po gorzowskiej ks...
21 listopada 2024 r. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie III Liceum im. Władysława ...
15.11.2023 r. w Filii nr 6 przy ulicy Śląskiej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Agi Antczak „Adela nie chce umierać”.
Tytułowa bohaterka, Adela poznaje swojego męża Adolfa po zakończeniu wojny. Zauważa obozowy numer na jego przedramieniu. Ona też taki ma, lecz go ukrywa. Nie tylko to jest jej tajemnicą.
Adela nie potrafiła kochać. Nauczyła się tego z czasem. Adolf kochał ją od początku i pragnął ją zrozumieć, poznać lepiej. Zbudowali swoje życie odcinając się od przeszłości:
„Poznali się latem tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku. Razem powitali pierwszy rok bez wojny. Tysiąc dziewięćset czterdziesty szósty. Wzięli ślub, na którym nie było nikogo. Nie mieli nikogo z dawnego życia. Zaczynali wszystko od nowa. Biała kartka. Czysty początek. Odcięli się od przeszłości, nie wracali do niej. Była odgrodzona kolczastym drutem, naładowanym śmiercionośną elektrycznością, takim jak w Auschwitz. Ona nie chciała się na nią rzucać, on ją chronił. Teraz ona podchodzi do drutu.”
(A. Antczak, „Adela nie chce umierać”, wyd. Lira, s.41)
Adela przed śmiercią zaczyna się otwierać i opowiadać o swojej przeszłości.
Małżonkowie poznają się na nowo – dowiadują się, kim byli i z jak odmiennych środowisk pochodzili. Gdyby nie wojna, prawdopodobnie nigdy by się nie spotkali. Wspominanie przynosi im ulgę, ale na jaw wychodzi trudna, bolesna prawda…
„Adela nie chce umierać” nie opowiada o wojnie, tylko o układaniu sobie życia po niej. To książka o dojrzałej miłości i o odkrywaniu siebie.