Zimowe podróże w czasie i przestrzeni

Jedenaścioro dzieci siedzi na niebiesko-czarnej macie dookoła fotoramy z logo Biblioteki Kota Filemona, trzymają ozdobione walentynkowe balony uśmiechając się i patrząc w obiektyw; zdjęcie jest zrobione spod sufitu

W bibliotece Kota Filemona w dniach 12-23 lutego 2024 r. odbyło się wyjątkowe wydarzenie zatytułowane “Podróże w czasie i przestrzeni” w ramach Akcji Zima. Przez kilka dni dzieci miały okazję poznać świat dawnych Słowian oraz zagłębić się w ich kulturę i sztukę. Oto krótka relacja z niektórych dni.

“Poznajemy świat Słowian” Dzieci uczestniczyły w zajęciach związanych z budową i znaczeniem słowiańskich imion. Przy akompaniamencie muzyki dawnych Słowian malowały impresje oraz brały udział w zabawach z chustą animacyjną.

“Słowiańska sztuka w dziecięcych rękach” Dzieci tworzyły kwiatowo-koralikowe bransoletki i breloczki oraz wojenne tarcze dla wojów. Poza tym brały udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.

“Zwaśnione plemiona” Dzieci budowały dwie osady z dostępnych materiałów i odgrywały scenki z życia osadników. Poza tym tworzyły walentynkowe upominki z balonów.

“Baśniowisko Słowiańska Fantazja ™ Sebastiana Kalinieckiego*” Zorganizowano prezentację multimedialną na temat bestiariusza słowiańskiego oraz promocję wydawnictw książkowych o mitologii dawnych Słowian. Dodatkowo, dzieci mogły posłuchać muzyki na żywo i dowiedzieć się więcej o instrumentach słowiańskich.

“Stwarzamy kosmos” Dzieci dowiadywały się więcej o planetach i innych ciałach niebieskich oraz tworzyły modele planet. W zajęciach uczestniczyło 11 dzieci.

“Astrozabawy” Dzieci brały udział w zabawach ruchowych oraz tworzeniu gwiazdek na kosmicznym tle. W sumie w zajęciach uczestniczyło 10 dzieci, a wykorzystano 6 gier planszowych.

“Wszechświat Jak Na Dłoni ™ Sebastiana Kalinieckiego*” Biblioteka została przekształcona w przestrzeń kosmiczną, a dzieci uczestniczyły w prezentacji multimedialnej na temat obiektów w kosmosie. Poza tym miały okazję zapoznać się z teleskopem słonecznym i pracować z atlasem nieba. Z przygotowanych przez prowadzącego materiałów tworzyły autorskie gwiazdozbiory i dopracowywały nowe wersje teleskopu Webba.

Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Była to niezwykle interesująca i edukacyjna inicjatywa, która dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych wrażeń oraz wiedzy o kulturze Słowian i kosmosie.

* Sebastian Kaliniecki

Animator Przygody / Instruktor Pedagogiki Przeżyć / Life Coach / Muzykoterapeuta

– Siewca Dobrych Zmian –

 

Marta Szembek

Autor zdjęć: Marta Szembek