Spotkanie DKK z udziałem Haliny Elżbiety Daszkiewicz

tytułowe – Wnętrze biblioteki na ul. Matejki 38. Na regale plakat zapraszający na spotkanie z Haliną Elżbietą Daszkiewicz – gorzowską powieściopisarką. Na stole trzy książki napisane przez autorkę oraz zakładki promujące Dyskusyjne Kluby Książki.

Dnia 14 listopada 2024 roku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 8. Tym razem rozmawiałyśmy o książkach Haliny Elżbiety Daszkiewicz, która jednocześnie była naszym gościem podczas tego wydarzenia.

Halina Elżbieta Daszkiewicz – rodowita gorzowianka, emerytka, powieściopisarka, autorka takich książek jak: „Na dzia doj, Romnije/Nie idź tam, Cyganeczko”, „Matylda, czyli pora na życie”, „Matylda II Jak zabić muchę?”, „Ruda Julka i saksofonista”. Debiutowała w 2017 roku.

Autorka podzieliła się z nami ciekawostkami dotyczącymi jej twórczości, tego w jaki sposób rodzą się w niej pomysły na nowe książki lub kontynuacje tych, które zostały już wydane. Halina Elżbieta Daszkiewicz czerpie inspiracje z życia, lubi pisać o lokalnych społecznościach. Jedną z osób, którą opisała była legendarna gorzowska Cyganka, Alfreda Markowska zwana Noncią. Do napisania tej pozycji zainspirowała ją znajomość, która przerodziła się w przyjaźń a potem historię opartą na wspomnieniach trzech pokoleń cygańskiej rodziny.

Spotkanie przebiegło w miłej, ciepłej, wręcz domowej atmosferze. Klubowiczki nawiązały interesującą dyskusję z naszym gościem a pani Daszkiewicz chętnie odpowiadała na zadane przez nas pytania dzięki czemu wysłuchałyśmy wielu pięknych, ale też smutnych, nieco nostalgicznych historii.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Halinie oraz czytelniczkom za przybycie i wspólnie spędzony czas! Pani Joli dziękujemy za przyniesienie elementarza autorstwa Karola Parno Gierlińskiego pt.: „Miri szkoła. Romano elementaro”, który był idealnym dopełnieniem tego wydarzenia.

Następne spotkanie odbędzie się 5 grudnia 2024 r. (czwartek) o godzinie 16:00. Będziemy omawiać książkę pt.: „Złapcie mi gerezę” G. Durrella. Serdecznie zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: Kinga Narożniak