10.06.2024

Nie warto narażać się pisarzowi …

Dzieci i dorośli siedzą. Przed nimi stoi pisarka. Za nią wiszą kolorowe prace plastyczne na wystawie.

5 czerwca 2024r. w Bibliotece Plastusia – Filii nr 1 podczas jednego spotkania, w czasie trwania XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Cała Polska, miały miejsce trzy wydarzenia.

Przede wszystkim finał XXIII edycji konkursu plastycznego ph. „Najpiękniejsze baśnie świata”. W tym roku od ferii zimowych czytelnicy Biblioteki Plastusia poznawali Amerykę Łacińską, czytali baśnie i legendy z tego obszaru. Wykonali też prace na tegoroczny konkurs „Wybieramy najpiękniejszą baśń Ameryki Łacińskiej”. Oprócz czytelników naszej placówki udział w nim wzięli uczestnicy zajęć w  Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Najczęściej ilustrowaną była baśń „Dlaczego żółwie żyją w  wodzie?” oraz „Tangali i córka Księżyca”.

Tradycją się stało, że na rozstrzygnięciu konkursu jest obecny pisarz, który wręcza nagrody książkowe, wyróżnienia i dyplomy laureatom. W tym roku uczyniła to Anna CzerwińskaRydel, muzyk, pedagog i autorka słuchowisk a przede wszystkim wspaniałych biografii ludzi znanych i wartych poznania, skierowanych do dzieci i młodzieży. Pisarka opowiedziała o powstawaniu książki z okazji 200. urodzin Fryderyka Chopina „Moja babcia kocha Chopina”. I udowodniła, że nie warto narażać się pisarzowi… A opowiadając o Stefanie Banachu- nieznanym genialnym polskim matematyku, bohaterze książki „Gen i już” , który  porzucony jako dziecko, wychowywany przez właścicielkę pralni w Krakowie stał się drugim po Euklidesie najczęściej przywoływanym naukowcem w matematyce powszechnej. Zasługi Banacha dla nauki są porównywalne z osiągnięciami Marii Skłodowskiej-Curie czy Mikołaja Kopernika.

Atrakcją spotkania stała się towarzysząca pani Ani – roczna suczka Duszka.

Trzecim elementem spotkania był wernisaż wystawy „Najpiękniejsze baśnie Ameryki Łacińskiej”, która będzie prezentowana do końca września.

Zapraszamy

Jolanta Karaśkiewicz

Fot. Jolanta Karaśkiewicz, Izabela Kryś, Elżbieta Spychała