Cudowny dar rozumienia : o twórczości Ireny Dowgielewicz

W eleganckim, stylowym pomieszczeniu znajduje się kilka osób. Na pierwszym planie, po lewej stronie, siedzi mężczyzna na krześle przy stole, na którym leżą książki i koszyk. Obok niego, na sofie, siedzi kobieta ubrana na czarno. W tle, na środku, stoi mężczyzna trzymający kartkę, a przed nim, z mikrofonem, stoi inny mężczyzna w garniturze. W pomieszczeniu znajduje się duży, ozdobny piec kaflowy w kolorze zielonym. Na ścianie wisi dekoracyjna, metalowa krata. Na podłodze leży dywan z wzorem. W tle widać drewniane meble i drzwi. Na ścianie znajduje się tablica z tekstem

W dniu 21 lutego 2025 roku w rocznicę śmierci gorzowskiej pisarki odbyło się spotkanie wspomnieniowe o Irenie Dowgielewicz, które miało miejsce w willi Hansa Lehmanna.
Słowo wstępne o pisarce wygłosił Janusz Dreczka, popularyzator jej twórczości. Przypomniał jej biografię oraz miejsca związane z jej życiem i „gorzowską” twórczością.
Dr Mirosława Szott, badaczka twórczości, redaktorka książki o pisarce pt. Milczenia słuchajcie. Wiersze zebrane Ireny Dowgielewicz – moderatorka spotkania, przytoczyła nieznane dotąd szerszej publiczności stan badań nad twórczością pisarki oraz opatrzyła komentarzem niepublikowaną sztukę dramatyczną pt. „Krzywda”, której fragmenty czytał Dyrektor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim – Jan Tomaszewicz.
Magdalena Kubacka, pracownik Działu Zbiorów Regionalnych, w referacie pt. Przed/podmiotowość kobiety w „Opowiedziane na skwerku” poruszyła tematykę kobiet i ich relacji w twórczości Ireny Dowgielewicz.   Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze z udziałem gorzowskiej młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego oraz osób kultywujących pamięć pisarki w Gorzowie Wielkopolskim.

Magdalena Matuszewska