Żeby było jak dawniej. Żeby naprawdę przeżyć

27 lutego 2025 r. w Filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy poruszającą powieść Ałbeny Grabowskiej „Najważniejsze to przeżyć”.
Do stolicy po zakończonej wojnie i Powstaniu Warszawskim, zniszczonej i niemalże zrównanej z ziemią wraca życia. Wracają dawni mieszkańcy. Jedni szukają swoich domów, inni zaginionych członków rodzin, przyjaciół i sąsiadów. Próbują żyć jak dawniej, starają się żyć pomimo i na przekór wszystkiemu.
Wśród powracających poznajemy rodzinę Pataczków, ojciec-lekarz, matka- przedwojenna nauczycielka oraz ich dwie córki, trzynastoletnia Mirka, starsza Tereska i „przyszywana” babcia Hrabina. Mają szczęście, bo ich kamienica w części ocalała. Niestety nowa rzeczywistość przerasta rodzinę , oddalają się i każde z nich zmierza w innym kierunku.
Autorka przedstawiła brutalność egzystencji w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej, życie w gruzach, poszukiwanie grobów najbliższych, osamotnienie i narodziny nowego.
Ałbena Garbowska w odważny, niekoloryzowany sposób ukazuje Powstanie Warszawskie i jego, szczególnie społeczne, skutki.
Niewielka objętościowa powieść zyskała uznanie czytelniczek. Pisarka w mistrzowski sposób przeprowadziła narrację i przedstawiła bohaterów.
Z racji tłustego czwartku nie zabrakło tradycyjnych pączków i rozmów na różne tematy.
Tekst: Jolanta Karaśkiewicz
Foto: Jolanta Karaśkiewicz, Grażyna Chwiesiuk