Co zyskałaś? Wolność wyboru!

Na spotkaniu w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca 2025 roku, Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim omawiał (poruszającą bardzo ważny problem) powieść Violii Ardone ,,Oliva Denaro”.
Jest rok 1960, piętnastoletnia Oliva Denaro mieszka w małym miasteczku na Sycylii. Dziewczyna lubi chodzić do szkoły i uczyć się wszystkiego co nowe, a także cieszyć się ze swobody. Właśnie kończy się jej dzieciństwo, czeka ją nieunikniony proces dojrzewania, po którym nie będzie mogła robić tych wszystkich rzeczy, które sprawiają jej przyjemność. Ale także będzie musiała bronić się przed mężczyznami, żeby dotrwać do ślubu nietknięta. Bo jak obsesyjnie powtarza jej matka: kobieta to misa, jak ją kto stłucze, to ma ją wziąć.
Kiedy system milczącego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet, w którym przyszło jej żyć, zmusza Olivę do pogodzenia się z gwałtem, dziewczyna się buntuje i podejmuje walkę o prawo do wyboru. Wypowiadanie, za które przychodzi jej słono zapłacić.
W dyskusji klubowiczki dobitnie wskazały, że poruszony przez autorkę temat, mimo upływu lat i zmieniających się warunków życia, cały czas jest ciągle aktualny. I co najgorsze, to okazuje się, że system państwowy wcale nie pomaga ofiarom w uzyskaniu sprawiedliwości. Ale również w społeczeństwie jest opór przed upublicznianiem tego typu zdarzeń, ale (jak klubowiczki zaznaczyły) zła karma wraca, co wybrzmiało także na kartach tej powieści. Bardzo im się podobała postawa ojca bohaterki – kochającego, przejętego bólem córki, poruszonego niesprawiedliwością i przede wszystkim wspierającego. Oby więcej takich postaw wśród wszystkich, którzy zetkną się z podobnymi problemami i występkami. Nie może być przyzwolenia na tego typu zachowania.
,,Oliva Denaro” to manifest spisany głosem nastolatki okradzionej z resztek niezbędnej jeszcze intymności. Co zyskałaś na odmowie poślubienia mnie? – pyta gwałciciel, gdy Oliva (po latach) decyduje się na bezpośrednią konfrontację. Pada odpowiedź pełna godności: ,,wolność wyboru”. Czy to mało, czy dużo? Czy warto było podejmować walkę? Na tak postawione pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, a powieść Violii Ardone może okazać się pomocna. Gorąco polecamy!!!
Następne spotkanie – 25 kwiecień 2025 r.
Czytamy: C.L. Taylor ,,Teraz zaśniesz”
Zofia Wydmuch – Badowska
Moderator DKK