Wizyta Barbary Wachowicz w WiMBP w Gorzowie Wlkp.
W dniach 4 i 5 czerwca 2009 r. na zaproszenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. – z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego – gościła w naszym mieście Barbara Wachowicz. Znakomita pisarka, krzewicielka polskości, Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi, autorka licznych książek o wybitnych Polakach (Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim, Henryku Sienkiewiczu, Stefanie Żeromskim, Tadeuszu Kościuszce, Elizie Orzeszkowiej), a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa; fotografik, autorka scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw (m.in. o bohaterach powieści A. Kamińskiego pt.„Kamienie na szaniec”).
Obecnie książki jej wydawane są w dwóch seriach: „Opowieści Barbary Wachowicz”: „Ty jesteś jak zdrowie: z Mickiewiczem nad Wilią, Niemnem i Świtezią. Ze Słowackim w Krzemieńcu. Z Orzeszkową nad Niemnem”, „Ciebie jedną kocham: tropami Stefana Żeromskiego w “najściślejszej ojczyźnie”, „Dom Sienkiewicza”, „Malwy na lewadach”, „Marie jego życia”, „Nazwę Cię Kościuszko! Szlakiem bitewnym Naczelnika w Ameryce” oraz „Wierna rzeka harcerstwa”: „Kamyk” na szańcu: gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin”, „Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego, Oldze i Andrzeju Małkowskich”, „ Rudy, Alek, Zośka: gawęda o bohaterach „Kamieni na szaniec”, „To „Zośki” wiara! Gawęda o Harcerskim Batalionie AK „Zośka” cz. 1-2.
W naszym mieście Barbara Wachowicz spotkała się z gorzowską młodzieżą w I LO na ul. Puszkina, by wygłosić gawędę o patronach ich szkół, m.in. o Tadeuszu Kościuszce, Arkadym Fiedlerze, Marii Curie-Skłodowskiej, Orlętach Lwowskich. Na koniec spotkania wręczyła laureatom konkursu o Tadeuszu Kościuszce swoją książkę pt. „Nazwę Cię Kościuszko”, która jest plonem podróży autorki amerykańskim bitewnym tropem naczelnika (20 tysięcy km).
Kolejne spotkanie odbyło się w sali audytoryjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Licznie zgromadzonej publiczności Barbara Wachowicz opowiadała „o tych, którzy stali się symbolem miłości ojczyzny” – Adamie Mickiewiczu, Henryku Sienkiewiczu, Stefanie Żeromskim i bohaterach Powstania Warszawskiego, podkreślając ich patriotyzm i szczególną miłość do Ojczyzny. Autorka nawiązywała również do własnych niezliczonych wypraw śladami pisarzy. Opowiadanie pisarki wzbogaciło tło muzyczne – pieśni patriotyczne nagrane przez chór Wojska Polskiego. Spotkanie było bardzo wzruszające. Piękna polszczyzna, pasja i dar przekazywania wiedzy o Wielkich Polakach, mistrzostwo narracji ujęły wszystkich obecnych.
Następnego dnia Gość złożył wizytę w Rokitnie – największym Sanktuarium Maryjnym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. O cudownym obrazie Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej, sanktuarium i Muzeum Jana Pawła II opowiadał kustosz ks. kan. Tadeusz Kondracki.
W niedalekim Międzyrzeczu, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, z Barbarą Wachowicz spotkali się harcerze, młodzież oraz mieszkańcy miasta. Opowieść poświęcona była wielkim twórcom literatury ojczystej: Adamowi Mickiewiczowi, Juliuszowi Słowackiemu, Henrykowi Sienkiewiczowi, Stefanowi Żeromskiemu oraz bohaterom „Kamieni na szaniec”. Błyskotliwość, wiedza, dar jej przekazywania, emocjonalny stosunek do polskiej tradycji wzruszyły wszystkich zgromadzonych. Najbardziej „chwytającym za serce” momentem była recytacja – spontaniczna – wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś, Polak mały” w wykonaniu najmłodszych harcerzy – druhny i druha z międzyrzeckiej drużyny.
Na zakończenie pobytu w Gorzowie Wlkp. Barbara Wachowicz – wielka przyjaciółka harcerzy, nazywana przez nich „Basią z Podlasia”, propagatorka idei skautingu, o czym świadczą zdobyte przez nią laury: Order Uśmiechu, Złoty Krzyż Zasługi dla Harcerstwa Polskiego, Laska Skautowa – „Niezawodnemu przyjacielowi harcerstwa”, Honorowa Odznaka Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, Order „Polonia Mater Nostra Est – Polska nasza Matką” – za wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa”, Order Pro Memoriał – spotkała się z harcerzami na uroczystym kominku i gawędzie „Kto cię będzie Polsko kochał”. Gawędzie towarzyszył trzask palącego się drewna w kominku oraz wzruszające piosenki harcerskie w wykonaniu licznie zgromadzonych druhen i druhów oraz mieszkańców Gorzowa Wlkp.
Danuta Zielińska