ZDZITOWIECKI Wincenty
ZDZITOWIECKI Wincenty Urodził się 1.01.1941 r. w Listopadówce w wołyńskie. Zmarł 8.04.2007 r. ...
Urodził się 17.06.1926 r. w Bydgoszczy. Skończył z wyróżnieniem klasę skrzypiec u prof. Kazimierza Nowickiego. W czasie okupacji zesłany na przymusowe roboty do Poznania i Łodzi. Od lipca 1946 roku do dziś mieszka w Gorzowie Wlkp. Wieloletni pedagog w szkołach i ogniskach muzycznych. Przez blisko 40 lat był aktywnym muzykiem. Grał w orkiestrach kameralnych i rozrywkowych, kierował zespołami m.in. w Gorzowie, Poznaniu, Międzyzdrojach, Szklarskiej Porębie.
Kompozycją Marian Klaus zajął się już w latach czterdziestych XX w. pod namową profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Józefa Rezlera. Marian Klaus komponował głownie taneczną muzykę rozrywkową. Autor ponad 70 utworów. Jego twórczość przedstawia syntezę muzyki jazowej opartej na klasycznym stylu swingowym z ciepłą balladową muzyką rytmów brazylijskich i kubańskich – bossa-novach. Utwory Mariana Klausa charakteryzują się świeżością, a przede wszystkim barwnością linii melodycznej. W twórczości znajdziemy nie tylko bossa-novy i swingi, ale również pełne dynamizmu utwory stylu bebop. O temperamencie kompozytora i niezwykłej inwencji melodycznej świadczyć mogą komponowane czardasze. Melodyjność tematów komponowanych przez Mariana Klausa dopełniają jego oryginalne aranżacje o ciekawych brzmieniach, pełne plastyczności materii dźwiękowej.
Od lat siedemdziesiątych XX w. kompozytor związany jest ze stowarzyszeniem autorów i kompozytorów ZAiKS. 22 najbardziej popularne utwory Marana Klausa zostają objęte międzynarodową ochroną ZAiKS-u. Najpopularniejsze melodie to: „Gorzowski wieczór w Casablance”, „Żółty kanarek”, „Nowy Swing”, „Akant”, „Faeton”, „Pimpek”, „Rafał i Jacek”, „Jakie to znaki” czy „Bananowa spódnica”. Legendarną atmosferę gorzowskiej „Casablanki” budowały czardasze Mariana Klausa np. „Zakochany Cygan”, „Cygański smak” czy „W rytmie czardasza”. Standardem jazzowym nie tylko Gorzowa Wlkp. stał się „Błękitna bossa-nova” grana w różnych aranżacjach przez renomowanych pianistów jazzowych.
Szerokie zainteresowania muzyką objawiły się również w jego umiejętności korekcji oraz strojenia fortepianów i akordeonów. Dyplom mistrzowski zdobywał pod okiem producenta fortepianów J. Bettinga.
Z okazji 80-lecia urodzin i 60-lecia pracy zawodowej, w 2006 roku gorzowscy muzycy nagrali płyty oraz przygotowali serię koncertów poświęconych twórczości Mariana Klausa.