ZDZITOWIECKI Wincenty
ZDZITOWIECKI Wincenty Urodził się 1.01.1941 r. w Listopadówce w wołyńskie. Zmarł 8.04.2007 r. ...
Urodził się 5.06.1941 r. w Wyszonkach Kościelnych na Podlasiu. W latach 1962-68 studiował na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku, dyplom z projektowania rzeźbiarsko-architektonicznego u prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Po ukończeniu studiów na około dziesięć lat osiadł w Gorzowie Wlkp.
Uprawia rzeźbę monumentalną, kameralną, plenerową (kamień, drewno, metal), także zajmuje się rekonstrukcją i konserwacją dawnych rzeźb.
Prace Jerzego Koczewskiego w Gorzowie i sąsiednich miejscowościach:
– Pomnik II Armii Wojska Polskiego na Placu Nieznanego Żołnierza wykonany z białego sztucznego kamienia przedstawia dwie dłonie wznoszące ku górze polskiego piastowskiego orła (1978),
– Pomniki II Armii WP w Deszcznie i Skwierzynie,
– Rzeźba do fontanny na Placu Grunwaldzkim,
– Płaskorzeźby elewacyjne na budynku przy ul. Hawelańskiej,
– Trzy akcenty rzeźbiarskie przy drogach wjazdowych do Gorzowa,
– Popiersia: Tadeusza Kościuszki w I LO i Karola Świerczewskiego w Gorzowie Wlkp. oraz prof. Moszyńskiego w Barlinku,
– Płyta i pomnik na grobie Włodzimierza Korsaka na cmentarzu w Gorzowie Wlkp.,
– Płaskorzeźby w Urzędach Stanu Cywilnego w Sulęcinie, Bledzewie i Torzymiu.
Wystawy indywidualne w tamtych latach:
1971 – Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp.,
1975 – BWA w Zielonej Górze,
1976 – BWA w Gorzowie Wlkp.
W okresie zamieszkiwania w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał nagrodę kulturalną miasta Gorzowa Wlkp. (1971), I nagrodę i medal na Salonie Jesiennym za rzeźbę „Lot” w Zielonej Górze (1975), nagrodę Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. (1978).
Od 1979 r. mieszka w Wałbrzychu-Szczawnie Zdroju. Kontynuuje pracę twórczą z dużymi sukcesami. Miał kilka wystaw indywidualnych w Zamku Książ, Wałbrzychu, Szczawnie, Dzierżonowie, Warszawie i Salzburgu oraz retrospektywną w Muzeum w Wałbrzychu w 2004 r. Brał udział w ponad 30 wystawach zbiorowych. W omówieniu wystawy z 2005 r. Krystyna Smerd napisała: Ze szczególną estymą, wręcz uwielbieniem, rzeźbiarz traktuje motyw kobiety, jest ona w jego oczach zawsze piękna. Na uwagę zasługuje mistrzostwo warsztatowe twórcy, który z równym profesjonalizmem posługuje się jako tworzywem delikatną porcelaną jak metalem a nawet skałą („Rzeźbiarz-obserwator”, „Tygodnik Wałbrzyski” 2005 nr 2).
Zdobył I nagrodę w konkursie na pomnik „Symbol morza” w Szczecinie. Jego rzeźby plenerowe stoją w Szczawnie Zdroju i Boguszowie-Gorcach. znajdują się w zbiorach Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu, BWA w Wałbrzychu, w galeriach w Niemczech, Danii, Francji Austrii i Belgii oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Na liście osiągnięć Jerzego Koczewskiego nie może zabraknąć rekonstrukcji i konserwacji portalu barokowego w Kamieńcu Ząbkowickim, krucyfiksu barokowego w Nowej Rudzie oraz dwóch rzeźb w Niemczech.
Przez dwie kadencje Jerzy Koczewski był prezesem Oddziału Dolnośląskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy.