Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Gościem spotkania pn. „Polsko- niemieckie spotkania Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska- wspólne korzenie” był dr Jan Musekamp, wykładowca Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, który opowiedział o budowie Królewskiej Kolei Prusko – Wschodniej oraz jej znaczeniu dla Prus Wschodnich. Spotkanie miało miejsce 14 września 2010 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp..
Sfinansowana w pełni przez państwo linia miała znaczenie strategiczne. Dzięki niej zaopatrywano leżące bezpośrednio lub w niedalekiej odległości od niej twierdze (Kostrzyn, Grudziądz, Toruń, Gdańsk), od 1914 roku służyła również do szybkiego przerzutu wojsk, amunicji i uzbrojenia na granicę rosyjską. Transportowano nią płody rolne ze wschodniej części Prus do Rzeszy, usprawniła także ruch cywilny pomiędzy poszczególnymi regionami Niemiec (odległość Berlin – Królewiec pociągi pokonywały w zaledwie 6,5 godziny!).
Powstanie po I wojnie światowej niepodległej Rzeczpospolitej z wolnym dostępem do morza zakłóciło kolejowy ruch pasażerski i towarowy pomiędzy Republiką Weimarską a jej wschodnią prowincją. W 1919 roku linia była nieczynna na odcinku „korytarza pomorskiego”, co stanowiło pretekst do antypolskich wystąpień niemieckiej propagandy. Od 1941 roku Ostbahn wykorzystywano do transportu żołnierzy i materiałów wojennych na front wschodni. Według niepotwierdzonych informacji linią podróżował sam Adolf Hitler, kierujący operacją „Barbarossa” z bunkrów „Wilczego Szańca” koło Kętrzyna. Po II wojnie światowej infrastruktura kolejowa posłużyła Związkowi Radzieckiemu do przesyłu dostaw stacjonującej na terytorium NRD Armii Czerwonej. Obecnie linia zachowała się na całej długości, jednak ze względu na jej rozpiętość (w granicach Niemiec, Polski i Federacji Rosyjskiej) i parametry techniczne (częściowo zelektryfikowana) użytkowana jest wyłącznie w ruchu lokalnym.
Spotkaniu towarzyszyła także wystawa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania.