Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
Dnia 27.10.2010 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przyjemnie było się znowu spotkać w to jesienne popołudnie. Można powiedziec, że nasze spotkanie składało się z części oficjalnej – dyskusji o przeczytanych książkach i mniej oficjalnej – towarzyskiej. Często tematyka omawianych książek jest inspiracją do rozmów o naszym życiu. Każda książka czegoś uczy, coś uświadamia. Każdy odbiera jej przesłanie i losy bohaterów przez pryzmat swoich własnych doświadczeń, dlatego nasze spotkania są znakomitą okazją, aby podzielić się swoimi przeżyciami.
Przedmiotem naszej dysusji były dwie książki:,,Przygoda z owcą” Harukiego Murakami oraz ,,Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka.
Wstępem do dyskusji było zapoznanie się z biografiami obydwu pisarzy. Haruki Murakami jest bardzo popularnym japońskim pisarzem. Swoją pierwszą powieść ,,Hear the Wind Sing “ napisał w 1979 roku i wysłał na konkurs literacki, zajmując pierwsze miejsce i zdobywając nagrodę Gunzo, jednego z najbardziej wpływowych pism literackich w Japonii. Jego kolejne utwory ugruntowały pozycję poczytnego pisarza. ,,Przygoda z owcą“ jest jego trzecią z kolei powieścią.
,,Człowiek budzi się rano i wie, że ma w sobie owcę. To bardzo naturalne uczucie”
Co ma oznaczać owca, która wchodzi w człowieka i kieruje jego myślami, zmieniając go całkowicie? W Chinach i Mongolii posiadanie takiej owcy uważane jest za znak bożej łaski. Czy faktycznie owca uszczęśliwia? Klubowicze szczególną uwagę zwrócili na anonimowość bohaterów. Dziewczyna, mężczyzna, Człowiek – Owca, Owczy Profesor, nikt nie ma swojego imienia. My w dzisiejszym świecie również jesteśmy anonimowi. Wciąż za czymś gonimy, czegoś oczekujemy. A może tytułowa owca jest metaforą tej naszej gonitwy? Murakami pozostawił klubowiczów z wieloznacznością myśli.
Nasz rodzimy pisarz Andrzej Stasiuk, którego gościliśmy w słubickiej bibliotece 15.06.2010 r., jest właścicielem bardzo barwnego życiorysu: był usuwany ze szkół, zdezerterował z wojska, za co trafił na półtora roku do więzienia, uhonorowany wieloma nagrodami. Jego karierę literacką możemy zaliczyć do jednej z najgłośniejszych karier ostatnich lat. Książka ,,Opowieści galicyjskie” uważana jest za najlepszą w dorobku tego utalentowanego autora. Jest to cykl opowiadań o życiu społeczności wiejskiej. Autor opisuje mieszkańców Beskidu Niskiego w okresie przemian po upadku systemu komunistycznego i likwidacji miejscowego PGR-u. Powolna wegetacja w miejscu jakby na końcu świata. Ta książka bardziej przypadła do gustu naszym klubowiczom. Nie da się ukryć, że bliższe są nam realia naszej polskiej rzeczywistości. Ten mały zbiorek opowiadań okazał się świetnym zapalnikiem do dyskusji o naszej przeszłości. Każdy z nas szedł inną drogą, a jednak mamy podobne wspomnienia.
Serdecznie zapraszamy na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się
24 listopada 2010 r. o godz. 18.00
Tematem spotkania będzie powieść Barbary Kosmowskiej ,,Hermańce”.
Moderator DKK
Małgorzata Dobosz