Podróżuj z Herbertem po gorzowskiej ks...
21 listopada 2024 r. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie III Liceum im. Władysława ...
W dniu 9 grudnia 2010 roku o godz.17.00 w siedzibie WiMBP przy ulicy Sikorskiego 107 odbyła się prelekcja i otwarcie wystawy ph. „Polesie w fotografii Krzysztofa Hejke”.
Współorganizatorem spotkania z prof. Krzysztofem Hejke, obok Biblioteki, było Towarzystwo Miłośników Polesia – Zarząd Krajowy w Gorzowie Wlkp. Słowo wstępne wygłosił dyrektor WiMBP w Gorzowie Wlkp., Edward Jaworski. Następnie odbyła się prelekcja prof. Hejke poświęcona jego związkom z Polesiem. Przepiękny wykład o tajemnych i urokliwych miejscach dzisiejszego Polesia, o Polakach jeszcze tam żyjących: ich zwyczajach i obyczajach. Profesor dużo miejsca poświęcił ginącej architekturze drewnianej i jego wędrówkom szlakami wodnymi Polesia. Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną i muzyką kresową. Wszystko to wywoływało nostalgię i łezkę w oku – szczególnie wśród obecnych na prelekcji mieszkańcach przedwojennego Polesia i dawnych Kresów.
Należy podkreślić duże zaangażowanie Pana profesora Hejke, urodzonego po wojnie, w ponowne odkrywanie ginącego piękna Polesia. Po prelekcji odbyło się otwarcie wystawy zdjęć przedstawiających współczesne i dawne Polesie. Uczestnicy mięli możliwość kupna albumów „Polesie” i „Huculszczyzna”wraz z dedykacją i autografem Pana profesora.
Krzysztof Hejke jest profesorem sztuk filmowych, fotografem i operatorem, absolwentem Państwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Fotograficznego w Pradze. Od 18 lat wykłada fotografię na Wydziale Reżyserii i Wydziale Operatorskim macierzystej uczelni. Jego prace prezentowano na ponad 60 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorem kilkunastu albumów, m.in.: Polska Romantyczna (siedmiokrotnie nagradzana w konkursach na najpiękniejszą książkę), Polska Duch Ziemi, Katedra Lwowska obrządku łacińskiego, Tam gdzie śpią Orlęta,, Rossa od świtu do zmierzchu, Cmentarz Łyczakowski w fotografii Krzysztofa Hejke, Mazury, Obrazy nostalgii, Ludy Świata, Kresy-Zapomniana Ojczyzna, Świątynie Kresów, Ludzie Kresów, Katyń-Cmentarze Katyńskie, Polesie, Huculszczyzna… Od kilkunastu lat przemierza dawne Kresy RP.
Ryszard Laudański