Spotkanie z Reportażem Radiowym (4)

Spotkanie z Reportażem Radiowym (4) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

10 maja 2018 r. o godz. 17.00 w willi Hansa Lehmanna, odbyło się czwarte „Spotkanie z Reportażem Radiowym” autorstwa gorzowskiej dziennikarki Radia Zachód, Izabeli Patek. Bohaterem audycji pt. „Ostatni taki artysta” był Jan Korcz.

O kontaktach ze słynnym gorzowskim artystą opowiedzieli: Marian Łazarski – Prezes Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Jadwiga Korcz Dziadosz – bratanica malarza i Veneta Puklicz-Pierzchała, córka Michała Puklicza, scenografa gorzowskiego Teatru.

Postać nietuzinkowego artysty wspominali także uczniowie Akademii Pana Jana: Łucja Marczyk-Rajchel i Juliusz Piechocki. Pan Wojciech Popek – historyk sztuki, scharakteryzował malarstwo Korsaka – miłośnika postimpresjonizmu, bazującego na nurcie kolorystów, a Lech Dominik – kierownik Działu Promocji i Edukacji gorzowskiego Muzeum przedstawił pamiątkowe zbiory po Janie Korczu. Rozmówcy podkreślali emocjonalny stosunek do prac rodzimego artysty, które znalazły się w licznych gorzowskich domach i instytucjach.

Jan Korcz

Urodzony w Samborze 1 stycznia 1905 r. Maturę zdał w rodzinnym mieście. Studiował w kilku warszawskich uczelniach plastycznych. W 1937 r. wyjechał na stypendium artystyczne do Paryża. Do Gorzowa przyjechał w 1947 r. Pracował m.in. jako nauczyciel rysunku w Koedukacyjnym Liceum Handlowym oraz w Studium Nauczycielskim. Był pionierem środowiska artystycznego w mieście. Prowadził nieformalną Akademię Pana Jana. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w licznych wystawach i plenerach. Zmarł 16 marca 1984 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Został pochowany w Zaułku Poetów na cmentarzu komunalnym.

Fot. Bogdan Bloch