“NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 80

Gościem spotkania pn. „Polsko – niemieckie spotkania Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska- wspólne korzeniew dniu 22.02.2011 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. był dr Dariusz Piasek, nauczyciel historii w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, jednej z najlepszych szkół średnich w Polsce, regionalista, twórca projektu o szlaku krzyżowców w Nowej Marchii.

Wykład „Smoki, syreny i rabusie, czyli szlakiem krzyżowców przez Nową Marchię”, którego tytuł stał się hasłem przewodnim tego spotkania. Rzecz traktowała o postrzeganiu szlaku krzyżowców.

Dariusz Piasek z pasją opowiadał o elementach architektonicznych na portalach kościołów i ich symbolice. W swoim wykładzie, którego żadna minuta nie była czasem zmarnowanym, mówił o syrenach, panterach, świętych, i… szachownicach. O czytaniu krajobrazu niczym książki, czytaniu na szlaku.

Prelegent potrafił płynnie przejść z tematyki czysto historycznej do symboliki średniowiecznej. Na koniec dr Piasek opowiedział o sztuce sakralnej i sepulkralnej. Harmonogram spotkania nie pozwolił na rozwinięcie tematów, które zasługują wręcz na odrębne potraktowanie. Wykład dr Dariusza Piaska przedstawiony z pasją i zamiłowaniem  jak zwykle bardzo wiele wniósł do wiedzy o symbolice elementów architektonicznych na południowych portalach i odpowiedział na wiele pytań, ale pozostawił również wiele pytań bez odpowiedzi.

Podczas spotkania na szczególną uwagę zasługiwały współczesne zdjęcia przedstawiające stan zachowania kościołów, które można było obejrzeć podczas prezentacji. Ponadto materiały ze spotkania mogą posłużyć do stworzenia prezentacji. Należy także przypomnieć, że miasteczka są prawdziwą skarbnicą średniowiecznej sztuki fortyfikacyjnej. Tajemnicze szachownice wyryte na trzynastowiecznych nowomarchijskich, przeważnie wiejskich, kościołów ciągle wymykają się uczonym próbom interpretacji.

Wymiana zdań zakończyła się przy poczęstunku w holu biblioteki wraz z gośćmi z Niemiec.