Coolturalne ferie już za nami!
Podczas ferii zimowych odbywających się w dniach 14 – 27 stycznia 2019r. Oddział Dziecięcy WiMBP odwiedzali stali bywalcy biblioteki oraz wszystkie dzieci chętne do zabawy – codziennie zbierała się spora grupa kilkanaściorga uczestników zajęć. Nasi goście mogli skorzystać z zajęć literacko – plastycznych, gier i spotkań przygotowanych przez bibliotekę dziecięcą. Każdego dnia było gwarno i radośnie.
W trakcie naszych pierwszych spotkań, poprzez literaturę staraliśmy się odkrywać z dziećmi uroki zimy. Czytaliśmy opowiadania o tej mroźnej porze roku, o bałwankach, zimowych sportach. Stworzyliśmy nawet sztuczny śnieg, będący namiastką tego prawdziwego, którego niestety nie było za oknem. Pokusiliśmy się również o zrobienie eksperymentu w wyniku którego powstały mydełka przypominające kryształki lodu. Lepiliśmy również bałwanki z własnoręcznie zrobionej piankoliny. W zajęciach w bibliotece wykorzystywaliśmy różne techniki plastyczne. Jedną z ciekawszych była praca z niepotrzebną firanką, z której powstały zimowe pejzaże, śnieżne witraże i śnieżynki.
Oczywiście nie zapomnieliśmy o tym, że styczeń to czas karnawału i maskarady. W nawiązaniu do tego barwnego czasu zabawy spotkaliśmy się z panem Romanem Maruchą autorem wystawy pod hasłem: „Czapki od mundurów: furażerki, berety, hełmy, a także kapelusze, czapki kibica, ciekawe nakrycia głowy polskie i zagraniczne, na różne pory roku (przedwojenne oraz od lat 50 ubiegłego wieku po czasy współczesne)”. Pan Roman ciekawie opowiedział nam o swojej pasji kolekcjonerskiej. Dzieci miały niezwykłą radość przymierzając te wszystkie nakrycia głowy. Niektóre z nich nawet grały i świeciły! Po takim inspirującym wykładzie dzieci stworzyły i ozdobiły swoje własne maski karnawałowe.
Mamy za sobą kilka „bajkowych dni”. Podczas nich dzieci tworzyły baśnie w formie teatrzyku kamishibai. Powstały historie bardzo zaskakujące i ciekawie zilustrowane. W oparciu o legendę o smoku wawelskim stworzono kolorowe smoki z papieru. Były również „smocze” zabawy i zgadywanki. Czytaliśmy również „Królewnę” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel – książkę z mądrym przesłaniem o przyjaźni. W oparciu o tekst książki powstały pacynki, bohaterki nowych bajek wymyślonych przez dzieci i przedstawionych tym razem za pomocą teatrzyku kukiełkowego. Innym razem wiersz Jana Brzechwy pt: „Zoo” stał się natchnieniem do stworzenia zwierzyńca z rolek po papierze.
Ostatni dzień naszych zimowych spotkań upłynął na zabawie podczas balu karnawałowego. Bawiliśmy się wspaniale przy dźwiękach muzyki. Atrakcjom i konkursom nie było końca! Taniec z miotłą, przechodzenie pod liną, prezentacja strojów karnawałowych, wspólne tańce integracyjne – to tylko niektóre z karnawałowych zabaw.
Zimowe spotkania w bibliotece, były dla dzieci okazją do ciekawego spędzenia wolnego czasu od nauki. Wspólne zajęcia stworzyły możliwość poznawania nowych ludzi, naukę poprzez zabawę i oczywiście zachęcenia do sięgania po literaturę dziecięcą.