Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
19 stycznia odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki. W gronie sześciu osób rozmawialiśmy o książce Janusza Bochenka „Znak Archimedesa”.
Główny bohater – Archim nie jest typowym nastolatkiem. Z jednej strony przypomina zwykłego gimnazjalistę: nie chce mu się za bardzo uczyć, wymyka się z domu pod byle pretekstem, a jak już jest w domu, to i tak nie ma z niego większego pożytku, bo nos ma przyklejony do monitora. A z drugiej strony to chłopak wrażliwy, niesamowicie inteligentny i – wbrew pozorom – bardzo samotny. Podwórkowi koledzy żądni coraz większych wrażeń przestają go bawić, a nawet zaczynają niepokoić. Jednak nie potrafi im się przeciwstawić.
Dziwny zbieg okoliczności (znaleziony portfel, a w nim zagadka do rozszyfrowania) sprawia, że Archim zmienia swoje życie. Dawni koledzy ocierający się o świat przestępczy już go nie interesują. Poznaje nowych ludzi, zakochuje się w Zofii; wyrusza w samotną podróż do Włoch. Udaje mu się rozwikłać zagadkę, a tym samym zbliżyć do ojca, z którym ostatnio nie miał dobrego kontaktu. I pomimo przeciwności, które stanęły na jego drodze (śmierć ojca i śmierć bliskiego kolegi), jest na tyle silny, by iść dalej, bo już wie, co jest ważne w życiu.
Książka wzbudziła duże zainteresowanie, bo poruszała problemy, które nurtują młodych ludzi. Trudno jest dzisiaj – jak podkreślali rozmówcy – być sobą i nie popaść w konflikt z rówieśnikami, zwłaszcza gdy ma się odmienne zdanie.
Następne spotkanie odbędzie się 9 lutego i dotyczyć będzie książki Mariana Kowalskiego „Rozrabiaki z osiedla”.
Dorota Strychalska