Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dzień Pioniera przypada 28 marca, z tej okazji prelekcję w bibliotece wygłosił prezes gorzowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego pan Paweł Leszczyński. Historyk przedstawił najważniejsze wydarzenia z dziejów Gorzowa w latach 1945-1949, kiedy to tworzono zrąb polskiej administracji i przewracano strukturę gospodarczą miastu. Nie zabrakło takich nazwisk jak Zenon Bauer , Florian Kroenke, Piotr Wysocki, którzy sprawowali władzę w powojennym Gorzowie.
Przybyła na spotkanie młodzież Zespołu Szkół Odzieżowych z nauczycielem historii p. Przemysławem Dygasem. miała też okazję posłuchać „żywej historii „ opowiedzianej przez najstarszego pioniera Gorzowa Wlkp. 93-letniego p. Franciszka Kujawskiego.
Z każdym rokiem ubywa pionierów tego miasta, obecnie żyje ich w naszym mieście około 200 osób. Przyjechali do Landsbergu po wyzwoleniu, tu się osiedlili, podjęli pracę i związali swoje życie z miastem. Pan Franciszek szczegółowo opowiadał, jak przeżył wojnę, pokazał swoje dokumenty z czasów okupacji, między innymi prawo jazdy z 1942 roku, arbeitskarte z 1944 r. Miał 20 lat kiedy wybuchła wojna i dużo szczęścia, bo pracował w majątku niemieckim jako szofer, więc nie zaznał głodu jak inni, ale cenne uwagi na temat prawdy historycznej przekazał zainteresowanej młodzieży. Była też okazja do dyskusji . Spotkanie należy zaliczyć do udanych.