Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
5 października 2019r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim dołączyła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek ogłoszonej pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.
Noc Bibliotek to wydarzenie, które w niekonwencjonalny sposób zachęca
do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej dostępnych i otwartych instytucji kultury.
Podczas tego wyjątkowego wieczoru w Bibliotece Herberta odbyło się kilka ciekawych spotkań, skierowanych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Naszą nocną przygodę w murach biblioteki rozpoczęliśmy warsztatami z fizyki. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły panie Halina Kuś i Dorota Paul. „Fascynujące eksperymenty” poprzez zabawę przybliżały naukowe pojęcia takie jak lewitacja czy elektryzowanie. W czasie doświadczeń można było znaleźć odpowiedzi na pytania: Dlaczego puszka toczy się po stole, chociaż nic jej nie popycha ? Dlaczego balon nie pęka nad ogniem? Jak wyciągnąć korek, który wpadł do butelki? Jak suchą ręką zabrać monetę z talerzyka napełnionego wodą? Największym zainteresowaniem cieszyło się wprawienie w ruch gwiżdżącej mini lokomotywy za pomocą powietrza z balonu. Ile było przy tym śmiechu!
Dzieci, bogatsze o nową wiedzę udały się na kolejne zajęcia, tym razem plastyczne. Zadanie polegało na wyrobieniu z parafiny wybranego kształtu świeczki oraz opatrzeniu
go knotem i zdobieniami. Takie własnoręcznie wykonane i zapakowane w celofan światełka można było zabrać do domu.
Kiedy powoli nastawał mrok, zaprosiliśmy uczestników nocki do teatru cieni. Teatrzyk zlokalizowany został w zabytkowej Willi Hansa Lehmanna, która jest bardzo tajemniczą i klimatyczną częścią całej biblioteki. Tutaj, w oparciu o gest i grę świateł zrealizowaliśmy dwa krótkie przedstawienia pt.” Zaczarowane królestwo” i „Podwodny świat”. Z pewnością były to niecodzienne i bardzo twórcze spektakle.
Noc Bibliotek w gorzowskiej Książnicy zakończyła „Wiedźmoteka”. Uczestnicy zamknięci zostali w sali pełnej strachów: wszędzie można znaleźć był pająki, nietoperze, duchy… Aby dostać się do sali, dzieci musiały przejść przez ogromną pajęczynę tak, by nie dać złapać się pająkowi – gigantowi, który na nie czatował! Wszyscy odważnie wyzwanie przyjęli i na szczęście wszystkim udało się przejść ten trudny labirynt. Każde dziecko mianowane zostało czarodziejem i otrzymało magiczną różdżkę, która pomogła w przejściu kolejnych etapów zabawy. Zadaniem uczestników zabawy było odnalezienie wszystkich wskazówek, które zaprowadzić je miały do skarbu! Wiedźmotekarki przygotowały niezwykle trudne zadania, jednak dzieci podołały wyzwaniu i rozwiązały wszystkie. Na końcu tej niezwykłej podróży czekała skrzynia pełna „skarbów”.
W trakcie V ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej równorzędnie do wszystkich warsztatów przez pięć godzin trwał maraton czytania dla dorosłych. Skąd pomysł na maraton czytania i dlaczego akurat
w bibliotece ?
Maraton miał na celu zachęcić do czytania, zintegrować oraz pokazać, że książka to alternatywa dla telewizji w sobotni wieczór. Może w przyszłości czytanie będzie modne ? Na tym właśnie nam zależy. Miejsce spotkania nieprzypadkowe. To właśnie biblioteka jest takim miejscem i jedyną instytucją kultury, która posiada szeroką ofertę dla mieszkańców w każdym wieku.
Na naszych czytelników czekało mnóstwo niespodzianek. Na dobry początek zaprezentowano filmiki od autorów z pozdrowieniami i życzeniami dobrej lektury, tj. od Adriana Bednarka, Przemysława Semczuka, Piotr Borlika, Roberta Małeckiego i Magdy Stachula.
W maratonie wzięło udział 13 osób, a w trakcie jego trwania udało nam się wspólnie przeczytać 833 strony. Nasi czytający mogli liczyć na poczęstunek oraz ciepłe napoje. Byli tacy, którzy w czasie przerwy prowadzili ożywione rozmowy, innych zaś tak bardzo pochłonęła lektura, że cały czas czytali. Bez względu na liczbę przeczytanych stron, każdy z uczestników maratonu otrzymał upominki, w postaci książek, zakładek i otulaczy do książek. Niespodzianki ufundowali nasi sponsorzy Wydawnictwo CzarnaOwca, Wydawnictwo Filia oraz Alkanba.
V edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek przeszła już do historii i pozostaje w naszych sercach miłym wspomnieniem i kolejnym doświadczeniem. Z wielu źródeł dochodzą do nas sygnały, że akcja bardzo się spodobała. Wiemy też, że Ci czytelnicy, którzy osobiście nie mogli nas odwiedzić tego wieczoru łączyli się z nami duchowo i wspierali. Bardzo nas to cieszy. Do zobaczenia za rok!