Klimatycznie o Gorzowie
Klimaty bywają zmienne – towarzyskie, polityczne, związane z pogodą. Tym razem skupmy się na tym ...
Labirynt : Festiwal Nowej Sztuki = Festival der Neuen Kunst : Słubice – Frankfurt n/O, 21-23.10.2011 / [tł. Hanna Rutka, Maciej Michalski-Rokita]. – Słubice : [s. n.], [2012]. – 82, [8] s. : il. (gł. kolor.) ; 20 cm.
Fragment publikacji:
Odbicie odbicia odbiciem
Trudno jest ukazać postrzeganie wizualne jako takie, ponieważ z prawdziwej rzeczywistości, wizji czy idei powstaje znów realny obraz, który każdy z odbiorców może postrzegać inaczej, zależnie od swego doświadczenia.
Autor podchodzi do odbicia w sposób indywidualny, deformując rzeczywistość przedmiotową, przekształcając i tworząc tylko jej aluzję. Umysł autora wpływa na percepcję i zmienia obraz w nowy obiekt, który jest podstawą następnego odbicia rzeczywistości. Dzięki temu widz otrzymuje złudzenie, coś niekonkretnego, pozorny chaos – i może tylko zgadywać, jaki był pierwotny impuls, który tkwi ukryty w obrazie. Obraz może odbijać coś nierealistycznego, może przedstawiać wypaczone odbicie tego, co autor myślał na temat obiektu.
Patrząc na rzeczywistość gołym okiem, nie jesteśmy w stanie odkryć ruchu atomów w materii czy cząsteczek gazu w przestrzeni. Nie potrafimy dostrzec interakcji zachodzących między atomami, które wszak we wzajemnym ugrupowaniu tworzą prawdziwy przedmiot. Jego odbicie, jako reakcja na bodziec, jest przetwarzany w mózgu autora, który transformuje widzenie i odczuwanie w nową rzeczywistość, malarstwo, dzieło fotograficzne.
Rudolf Nemećek