Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
7 listopada podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Paulo Coelho „Alef”.
Opowiada ona o podróży pisarza koleją transsyberyjską, w której towarzyszą mu wydawcy, agentka, tłumacz i tajemnicza młoda skrzypaczka, Hilal. Coelho znużony codziennością, pragnie w trakcie tego wyjazdu odzyskać wiarę w otaczający go świat, w samego siebie, pragnie na nowo zachwycić się życiem. Wraz z Hilal podejmuje bardzo osobistą wędrówkę w czasie i przestrzeni. Poznaje prawdę o samym sobie, odnajduje własne „ja” i godzi się z losem.
Dyskusja o książce była bardzo żywiołowa. Część klubowiczek wyraziła zachwyt nad stylem pisania autora, który zmusza do głębokich przemyśleń i refleksji nad własnym życiem. Pojawiły się też głosy negatywne, mówiące o zbytniej zawiłości tekstu, natłoku filozoficznych rozważań. Jedna z klubowiczek uznała, że książka „była o wszystkim i o niczym”. Po wysłuchaniu biografii autora uznałyśmy, że być może jego trudne dzieciństwo i burzliwa młodość wpłynęła na to, że ciągle wydaje się być niespokojnym duchem i zagubionym emocjonalnie człowiekiem. Zgodziłyśmy się jednak, że lektura pomimo kilku słabych punktów niewątpliwie sprzyja refleksyjnym rozważaniom
i przemyśleniom.
Sentencja z książki „Podobno, obejmując kogoś po przyjacielsku, zyskujemy jeden dzień życia” tak się nam spodobała, że postanowiłyśmy wcielić ją w życie.
Malwina Byczek