10.01.2013

O sile kobiet – spotkanie DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą

9 stycznia w naszej bibliotece odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawialiśmy o książce Łukasza Modelskiego „Dziewczyny wojenne”.

Bohaterkami książki jest 11 dziewczyn, które w momencie wybuchu wojny były beztroskimi nastolatkami, wchodzącymi dopiero w dorosłe życie. Mieszkają w różnych miejscach Polski, wychowują się w różnych środowiskach, ale łączy je jedna rzecz – wojna zabrała im marzenia o studiach, wymarzonej pracy, spokojnym życiu. Jednak nie poddają się, postanawiają walczyć o okupowany kraj i swoje szczęście. Zgłaszają się jako ochotniczki do organizacji podziemnych, uczą się obsługiwać broń, są łączniczkami, przechodzą kursy sanitarne. Pomimo tragicznej sytuacji znajdują czas na „zwykłe” życie – zakochują się, wychodzą za mąż, rodzą dzieci. Wszystko to w cieniu aresztowań i brutalnych przesłuchań gestapo.

Czytelników ujęła postawa patriotyczna kobiet, ich odwaga, determinacja i ogromna radość życia. Jedna z uczestniczek spotkania przyznała, że czytając książkę było jej smutno na duszy i wstyd za to, że ludzie teraz mając wszystko i żyjąc w spokojnych czasach, ciągle tylko narzekają, zamiast się z tego cieszyć. Zwróciła uwagę na to, że na zamieszczonych w książce fotografiach bohaterki są zawsze uśmiechnięte mimo tego, że posiadały tak niewiele.

Klubowicze przyznali, że ich postawa jest godna najwyższego podziwu, a książka powinna być czytana przez młodzież, żeby uświadomić im, że prawdziwe szczęście to nie pieniądze, tylko spokojne życie w wolnym kraju, bez prześladowań i agresji.

 

Malwina Byczek

moderator DKK w Kostrzynie nad Odrą