„…Nie ma jednej prawdy. Trzeba jej szu...
21 listopada 2024 r. w Filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa ...
7 lutego w odbyło się wyjątkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyły cztery pokolenia klubowiczów. To właśnie w lutym nasz klub obchodzi swoje trzecie urodziny. Była to więc doskonała okazja do wspomnień i podsumowań.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia książki Marii Nurowskiej „Dom na krawędzi”. Jest to kontynuacja książki „Drzwi do piekła” opisującej losy młodej pisarki, która po zamordowaniu męża trafia do więzienia dla kobiet. W części drugiej przedstawione jest życie Darii po wyjściu na wolność. Kobieta chcąc zapomnieć o koszmarze minionych lat zmienia imię, próbuje się stać zupełnie innym człowiekiem. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.
Uwagę klubowiczów zwróciła wielowątkowość powieści. Przyznali też, że druga część jest znacznie mniej mroczna od poprzedniej. Dyskutowali o toksycznej przyjaźni Darii z Izą oraz o wdzięczności, która powinna mieć granice, bo w innym przypadku człowiek całe swoje życie będzie podporządkowywał innym. Czytelnikom zabrakło trochę miejsca na wyobraźnię, autorka opisała wszystko bardzo szczegółowo, zabierając tym samym miejsce na własną interpretację.
Po dyskusji o książce przyszedł czas na nasz jubileusz. W prezencie urodzinowym uczestnicy otrzymali zbiór wspomnień „Moje powstanie” z dedykacją i autografem autorki – jednej z naszych klubowiczek – pani Małgorzaty. Nie mogło się obyć bez urodzinowego tortu, świeczek i życzeń. Nasza poetka Adela wyrecytowała swój wiersz „Urodziny Klubu”, który wzruszył wszystkich obecnych. Mnóstwo wzruszeń i uśmiechów wywołała także prezentacja multimedialna, przedstawiająca historię spotkań i wydarzeń z trzech lat działalności DKK. Wszyscy zgodnie przyznali, że tak wyjątkowego klubu – czteropokoleniowego – nie ma chyba w całej Polsce.
Malwina Byczek
moderator DKK w Kostrzynie nad Odrą