Klimatycznie o Gorzowie
Klimaty bywają zmienne – towarzyskie, polityczne, związane z pogodą. Tym razem skupmy się na tym ...
Klitzing Friedrich von: Charlottenhof = Sosny / [Hrsg. von Sibylle Badstübner-Gröger und Markus Jager ; Übers. (deutsch-polnisch) Agnieszka Lindenhayn-Fiedorowicz]. – Berlin : Deutsche Gesellschaft, 2012. – 28, XII s. : il. ; 22×25 cm.
Fragment publikacji:
DWÓR „HAUS DlEDERSDORF"
W roku 1900 w majątku Sosny doszło do zmiany pokoleń. Georg von Klitzing w wieku 54 lat przekazał swemu najstarszemu synowi zarząd nad rolnictwem, zachowując sobie nadzór nad leśnictwem. W związku z tym konieczna stała się budowa drugiego dworu, aby przez następne dziesięciolecia móc zaspokoić potrzeby mieszkalne obu rodzin ziemiańskich z własnym potomstwem i kręgiem przyjaciół. Pod budowę nowego dworu wybrano lokalizację z osobnym dojazdem, w miejscu niewidocznym z folwarku, lecz umożliwiającym mieszkańcom korzystanie z parku i widok na jezioro. Z racji swego położenia w pewnej odległości od pałacu w kierunku Dzieduszyc nazwano go „Haus Diedersdorf".
Istnieje wiele wskazówek na to, że wykonanie projektu zlecono biuru architekta Paula Korffa (1875-1945) w Laage. Opublikowana przez „Landbaubüro Laage" lista „zleceniodawców z siedzib rycerskich całej Rzeszy" zawiera pozycję „von Klitzing, Sosny koło Kostrzyna". Patrząc na dorobek Paula Korffa, na który składają się przede wszystkim budowle reprezentacyjne i użytkowe dla ziemiaństwa, dwór w Dzieduszycach dobrze wpisuje się w całokształt.
Biorąc pod uwagę datę budowy 1903, widoczną na szczycie frontowym, pojawiają się jednak pytania. Paul Korff miał wtedy dopiero 27 lat, nie zrealizował jeszcze żadnego zlecenia dla klienteli ziemiańskiej i nie wykazywał jeszcze swego późniejszego stylu projektowania. Jak więc doszło do tego, że jego znajdujące się w małym meklemburskim miasteczku biuro otrzymało z Nowej Marchii zlecenie na wykonanie tak prestiżowego projektu? Fakt ten można jedynie tłumaczyć osobistymi kontaktami architekta. Jedną z możliwości była znajomość Korffa z Fortunatusem von Oertzen, wielokrotnie z soseńskimi Klitzingami spokrewnionym właścicielem majątków w Roggow i Russow w pobliżu Doberanu. W Doberanie Paul Korff rozpoczął swą karierę zawodową w biurze głównego nadwornego radcy budowlanego (Oberhofbaurat) Gotthilfa Ludwiga Möckela, zanim w roku 1901 podjął własną działalność. (….)